Hiç kendinizi birden olduğundan büyük, eşyaları da oldukça küçük gördüğünüz oldu mu? Ya da ortamda olmayan sesleri duyduğunuz? İşte Mikropsi hastaları bunları yaşıyor gerçek hayatta yaşanan bir Alice Harikalar Diyarı.

Mikropsi görsel algılama bozukluğudur. Gözlerde retina ödemi ya da bozulması sonucu nesneler kişiye olduğundan daha yakın gözükmeye başlar. Tıpkı denizin dibindeki taşları kendimize daha yakın sanmamız gibi. Ayrıca kulakta yaşanan rahatsızlıktan dolayı da kişi olmayan sesler duymaya başlar.

Bu rahatsızlıklarla birlikte kişinin zaman algısı da bozulur ve birçok sağlık sorunu yaşanmya başlar. Kişi bambaşka bir evrende yaşıyor gibidir. Her şey ya olduğundan çok küçük (mikropsi) ya da büyük (makropsi) görünür. Bu da birçok yaralanmalara sebebiyet verir.

Hastalığı migren, kullanılan ilaçlar (halüsinasyona sebebiyet verenler) ve psikolojik rahatsızlıklar tetikleyebilir. Hastalığın tanısı MR, göz muayenesi ve beyin tomografisi ile yapılır. Tedavisi genellikle dereceli gözlük kullanımı ile gerçekleştirilir. Eğer ciddi bir durumda ise hastaya ilaç tedavisi uygulanır.

BİR SONRAKİ YAZIMIZDA GÖRÜŞMEK ÜZERE SAĞLICAKLA KALIN 🙂

Kaynak

Kaynak 1, Kaynak 2

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu içeriği paylaşın
Yazar hakkında

Özdeş Kaya

Marmara Üniversitesi'nde 4. Sınıf Biyoloji ve aynı zamanda İstanbul Üniversitesinde Laborant ve vet. sağlık birinci sınıf öğrencisiyim.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir