Portakal ve limonun her ikisi de limonen adı verilen bir molekül içerir. Her iki meyvedeki limonen aynı atomlardan ve aynı bağlardan oluşsa da farklılık moleküllerin yapısında ortaya çıkar. Buna göre limondaki limonen molekülünün yapısı portakaldaki limonen molekülünün ayna görüntüsü şeklindedir. Kimyada ayna görüntüsü ile eş olmayan, yani üst üste konulduklarında çakışmayan moleküllere kiral molekül deniyor.

Biyolojik sistemlerin yanı sıra, enantiyomerlerin farklı biyolojik özellik göstermesi nedeniyle kiralitenin, başta ilaç sanayi olmak üzere kimya, petrokimya endüstrisi, zirai kimyasallar ve gıda endüstrisi gibi pek çok alanda önemli bir yeri vardır. Özellikle tıp alanındaki uygulamalarda büyük önem arz etmektedir. Bir molekülün A kimyasalı yararlı olabilirken, ayna görüntüsü olan B kimyasalı zararlı olabilir.

Limon ve portakal aynı kimyasalı içeriyorlar fakat tamamen aynı bileşik olmadıkları için burnumuzla farklı şekilde etkileşime giriyorlar ve böylece portakaldan ve limondan farklı kokular alıyoruz.

Kaynak

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu içeriği paylaşın
Yazar hakkında

Ezgi Bozbey

Marmara Üniversitesi Kimya Bölümünde lisans eğitimi almaktayım. Eğitimim süresince hem kimyaya hem de tüm merak ettiklerime dair araştırma yaparken sizleri de bilgilendirmeyi hedefliyorum.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir