İletişim yüzyıllardır insanların elinde tuttuğu önemli bir güç. Bu, hayatta kalmamızı, güçlenmemizi, gelişmemizi, duygularımızı aktarmamızı sağlayan bir unsur. Fakat bu unsur sadece ‘tek tip’ değil. İnsanlar pek çok ‘dilde’ birbiri ile iletişime geçer.

Başka bir dili öğrenmek ise, dünyayı farklı gözlerden görmenizi, geliştirmenizi ve dünyanın her yerinden yeni insanlarla bağlantı kurmanızı sağlar.

Dilleri bu kadar özel yapan şey, onların özneleri, nesneleri ve fiilleri kullanarak cümleler oluşturmamız için bize sonsuz yollar sunuyor olmasıdır. Diğer hayvanlar birbirlerine çeşitli sembolik anlamları iletmek için farklı sesler kullanırken, insan dili karmaşık fikir ve bilgi alışverişinde bulunur.

Bir dil öğrenirken sol yarımkürede bulunan ve dil üretiminde yer alan Broca alanı da dahil olmak üzere belirli beyin bölgelerinin boyutu ve işlevi arttığı gözlenmiştir. Çocukların bu konuda yetişkinlere göre avantajları bir yanları var. İki dilli olarak büyüyen çocuklarda her iki dil de aynı alanda işlenir. Ancak yetişkinler ikinci bir dil öğrendiğinde, birincisine yakın ayrı bir alan gelişir.

Peki Ne Tür Değişiklikler Gözlenir?

-Beyin boyutunuz artar!

Yabancı dil öğrenirken, beyinde hipokampus ve serebral korteksin boyutunda artış olduğu gözlenmiştir. İsveç’te araştırmacılar tarafından yürütülen bir çalışmada dil eğitimi alan askerler ile tıp öğrencilerinin beyni karşılaştırıldı. Üç ay sonra elde edilen verilere göre dil eğitiminden geçen askerlerde beyindeki dili ve hafıza işleme alanlarında büyüme gözlemlenirken , tıp öğrencilerinin aynı kaldığı sunulmuştur.

-Gri Madde Yoğunluğu Artar!

İkinci bir dili (veya daha fazlasını!) konuşmak beyindeki nöronlar arasındaki bağlantılardan sorumlu olan maddeyi de değişikliğe uğratır. Bu bağlantıların daha kolay iletilmesini sağlamaya başlar. Bu durum beyindeki iletişimi ve işleme sinyallerini güçlendirirsiniz, bu da beynin yüksek düzeyde çalışmasını sağlar.

-Odaklanmanız ve dikkatiniz artar!

Bir kişi birden fazla dili alternatif bir şekilde konuşmaya başladığında, hipokampusun boyutundaki ve gri maddenin yoğunluğundaki artış nedeniyle, ‘yürütücü işlevleri’ üzerinde daha iyi kontrole sahip olduğu bulunmuştur.

-Nörolojik durumlar geliştirme riskiniz azalır!

Başka bir dil öğrenmek, beynin tüm alanlarını, özellikle hafıza bilgi işlemeyle ilgili olanları zorlar. Bu işlevler genellikle yaşlı erişkinlerde ise azalır. İkinci bir dilin beyindeki bu işlevleri daha uzun bir süre boyunca artıracağı ve optimize edeceği ve iki dil konuşmanın Alzheimer hastalığı gibi yaşa bağlı durumların başlamasını geciktirebileceğini gösteriyor. 

Sonuç olarak, dil öğrenimi her ne kadar beynimizi zorlayan bir süreç olsa da, sonunda elde edebileceğimiz pek çok pozitif geri dönüşü var. Unutmayın ki ‘beyin aslında oldukça tembeldir.’ Onu olabildiğince çalışkan bir hale getirmeniz için sürekli eğitmeniz gerekir. 🙂

Kaynak

Dehghani, M., Boghrati, R., Man, K., Hoover, J., Gimbel, S. I., Vaswani, A., Zevin, J. D., Immordino-Yang, M. H., Gordon, A. S., Damasio, A., & Kaplan, J. T. (2017). Decoding the neural representation of story meanings across languages. Human brain mapping, 38(12), 6096–6106. https://doi.org/10.1002/hbm.23814

Dehghani, M., Boghrati, R., Man, K., Hoover, J., Gimbel, S. I., Vaswani, A., Zevin, J. D., Immordino-Yang, M. H., Gordon, A. S., Damasio, A., & Kaplan, J. T. (2017). Decoding the neural representation of story meanings across languages. Human brain mapping, 38(12), 6096–6106. https://doi.org/10.1002/hbm.23814

Lund University. (2012, October 8). Language learning makes the brain grow, Swedish study suggests. ScienceDaily. Retrieved December 18, 2021 from www.sciencedaily.com/releases/2012/10/121008082953.htm

Matthews, R. (2021). 5 Fascinating Things That Happen to Your Brain When You Learn Another Language. Retrieved 18 December 2021, from https://medium.com/age-of-awareness/5-fascinating-things-that-happen-to-your-brain-when-you-learn-another-language-2f075fad8f45

Blackmore, S. (2021). What happens in our brain when we learn languages?. Retrieved 18 December 2021, from https://www.sciencefocus.com/the-human-body/what-happens-in-our-brain-when-we-learn-languages/

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu içeriği paylaşın
Avatar
Yazar hakkında

Zeynep Tekbaş

Zeynep Tekbaş 2017 yılında başladığı lisans eğitimini 2021 tarihinde Marmara Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü’nde tamamladı. 2022 Osmangazi Üniversitesinde Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji ABD’ da Yüksek lisans öğrenimine başladı. Lisans öğrenimi boyunca enfeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyoloji laboratuvarlarında staj öğrenimi gören yazar-editörümüz, temel mikrobiyoloji, mikrobiyal biyoteknoloji, klinik araştırmalarda gelişmek için çalışmalarını sürdürmektedir.

Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir