Her Gözyaşı Aynı Mıdır?

Çoğu insan gibi hepimiz hayatımızın bazı anlarında ağlarız. Kimi zaman sevinir ağlarız, kimi zaman üzülür ya da kızar ağlarız. Ağlama sebeplerimiz bildiğiniz gibi çok değişken olabiliyor. Peki ya gözyaşımız da değişiyor mu?

Gözyaşı; yağlar, antikorlar, enzimler ve diğer birçok  organik maddeleri de içeren tuzlu su molekülleridir.

Gözyaşını üç kategoriye ayırabiliriz: Bazal, refleks ve duygusal. Bazal gözyaşı, gözün kurumamak için kendi salgıladığı gözyaşıdır. Refleks gözyaşı gözümüze herhangi bir darbe veya yabancı madde aldığımızda üretilen, duygusal gözyaşı ise duygu yoğunluğumuzla birlikte gelişen gözyaşlarımızdır.

Peki nedir bu gözyaşları arasındaki fark?

Mesela üzüntüden ağlıyorsak gözyaşı daha tuzlu, mutluluktan ağlıyorsak daha az mı tuzludur? Gelin birlikte bu sorunun cevabını, gözyaşlarını  fotoğraflayan  Rose-Lynn Fisher ile öğrenelim.

Fisher da bizim gibi bu konuyu merak etmiş, acaba üzüldüğündeki gözyaşlarıyla mutluluk gözyaşları aynı görüntüye mi sahipler diye düşünmüş. Mikroskop ile birçok şeyi incelerken gözyaşlarını da incelemeye başlamış ve ortaya bu görüntüler çıkmış.

Bilimsel olarak bu farklılıkların kesin bir açıklaması olmamakta ama çoğunluk bunun duygu değişimiyle değişen hormonların da etkisiyle bu tarz farklılıklar olduğunu düşünmekte. Tuz oranı bile tamamiyle neden ağladığınıza göre şekilleniyor. Hatta bazı bilim insanları üzüntüden ağladığımızda gözyaşımızı yemememiz gerektiğini, çünkü gözyaşı ile toksinlerin ve kötü enerjilerin atıldığını söylüyor.

Not: Tabi ki bu gözyaşımızla peeling yapamayacağımız anlamına gelmiyor 🙂 !!

Umarız hayatınızda hep mutluluk gözyaşı dökersiniz. Yeni yazılarda görüşmek üzere sağlıcakla kalın…

Kaynaklar

Kaynak 1, Kaynak 2

+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
Bu içeriği paylaşın

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top