Kadınları Obeziteye Karşı Koruyan Protein Bulundu

Amerika Birleşik Devletleri’nde, daha kötü ruh sağlığı ve daha düşük yaşam kalitesi ile bağlantılı olan obezite oranları artmaktadır. Şu anda Amerikalı yetişkinlerin %30’undan fazlası obezdir, bu durum obeziteyi önemli bir halk sağlığı sorunu haline getirmektedir. Obezite; diyabet, kalp sorunları ve COVID-19 gibi çeşitli hastalıklar için bir risk faktörüdür ve bu da onu ele alınması gereken önemli bir konu haline getirmektedir.

https://ihuican.org/march-4-world-obesity-day-focus-on-sarcopenic-obesity-os/

Riverside’daki Kaliforniya Üniversitesindeki araştırmacılar, obeziteyi daha iyi anlamak için yüksek yağlı diyetle beslenen fareleri kullanarak bir çalışma yürüttü. Dişi farelerin erkeklere kıyasla obezite ve enflamasyona karşı daha iyi korunduğunu buldular. Bu korumanın nedeni, dişi farelerin RELMalpha adı verilen bir bağışıklık proteinini daha fazla üretmesidir.

https://www.snexplores.org/article/obesity-mice-caused-defects-their-immune-system


RELMalpha, memeliler tarafından salgılanan bir grup proteinin bir parçasıdır. Bulaşıcı ve enflamatuar hastalıklardaki rolüyle bilinir. İki tür bağışıklık hücresini düzenler: anti-enflamatuar makrofajlar ve hastalıklarla mücadelede rol oynayan, enfeksiyon olmasa bile zarar veren eozinofiller. Erkek fareler daha az RELMalpha üreterek daha az eozinofil ve enflamatuar makrofajlara yol açıyor ve bu da obeziteyi teşvik ediyor.

RELM-alfa, Fare Rekombinantı https://www.raybiotech.com/relm-alpha-mouse-recombinant-228-11372

Araştırmacılar dişi farelerden RELMalpha’yı çıkardıklarında, obeziteye karşı korumalarını kaybettiler ve erkek farelere benzer şekilde daha az eozinofil ve daha fazla inflamatuar makrofaj gösterdiler. Bununla birlikte, araştırmacılar dişi farelerdeki obezitenin eozinofillerle veya RELMalpha ile tedavi edilerek azaltılabileceğini ve potansiyel yeni tedaviler önerdiğini de buldular.

Bu çalışma, RELMalpha’nın obezite sırasında metabolik ve enflamatuar tepkileri etkilemede, özellikle de cinsiyete özgü bir şekilde, daha önce bilinmeyen bir rolünü ortaya koyduğu için çığır açıcıdır. Dişi fareler erkeklere kıyasla daha yüksek RELMalpha seviyelerine sahipti bundan dolayı eksikliğinin dişileri neden daha önemli ölçüde etkilediğini açıklıyor. Araştırma, obezite gibi metabolik hastalıkları incelerken cinsiyet farklılıklarını göz önünde bulundurmanın önemini vurguluyor.

Sonuç olarak, bu çalışma dişilerde diyet kaynaklı obezite ve enflamasyona karşı koruma sağlayan “RELMalpha-eozinofil-makrofaj ekseninin” önemini vurgulamaktadır. Bu yolların kullanılması, obeziteyle mücadelede umut verici yeni tedaviler sunabilir.

Kaynakça
https://medicalxpress.com/news/2023-07-protein-females-obesity.html
https://www.theweek.in/news/health/2019/12/19/Midlife-obesity-in-women-linked-to-late-life-dementia.html

+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu içeriği paylaşın

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top