Nazi Deneyleri: Unutulmaz Korkunç Gerçekler ve Tıp Tarihine Etkileri

Nazi insan deneyleri II. Dünya Savaşı sırasında Nazi toplama kamplarında Alman Nazi Rejiminde yapılan insanlık dışı tıbbi deneylerdir. Esirler, deneylere katılmaya zorlanmış ve deneylere katılsalar da katılmasalar da birçoğu hayatını kaybetmiştir.

II. Dünya Savaşı sırasında esir düşenlerin yaşadıkları, günümüzde birçok filme konu olmuştur. Toplama kamplarına alınan insanların çoğu hayatta kalamamış, yaşayabilenler ise yıllarca yaşadıklarının etkisinde kalmıştır.

Birçok deney her ne kadar günümüzün ilaç teknolojisine ışık tutmuş olsa da, bu insanlık dışı deneyler bir ırka, millete derin yaralar açmış.

Bahsettiğimiz toplama kamplarında yapılan bu tıbbi deneyler amaçları açısından 3 kategoriye ayrılıyor;

  • Askeri yarar için 
  • İlaç ve tedavi geliştirmek için
  • Irk üstünlüğünü kanıtlamak için

Askeri Yarar İçin Yapılan Nazi Tıbbi Deneyleri

Alman ordusunun daha iyi bir şekilde savaşabilmesi, ekstrem şartlara bile kolayca uyum sağlayabilmeleri için kamplardaki Alman doktorlar, esirler üzerinde birçok deneyler yapmışlar. Bunlardan birisi de kan donduran hipotermi deneyleri.

Doktorlar esirlerin kaç derece soğuğa kadar hayatta kalabileceklerini merak etmişler ve esirleri hazırlamış oldukları buz tanklarına kitlemişler. Esirlerden çoğu dayanamayıp ölürken hayatta kalanlar kaynar su içmeye zorlanmış.

Diğer bir deney grubu ise deniz suyu içilebilir mi, ne derece seyreltilirse zararı olmaz sorusunun yanıtını anlamak için kullanılmış ve esirler dört  gruba ayrılmış. Birinci gruba deniz suyu, ikinci gruba tuzsuz deniz suyu, üçüncü gruba işlenmiş deniz suyu ve sonuncu gruba ise normal su içirilmiş. Deney sonunda deniz suyu içirilen esirlerde şiddetli ishal, halüsinasyon, delilik ve ölüm gibi etkiler gözlenmiş.

Bir sonraki deney ise cephede yaralanan alman askerlerinin kanamalarını hızlıca durdurması için düşünülen kan pıhtılaştırma deneyi. Deneyi yapan Dr. Sigmund Rascher, Polygal denen elma ve pancardan ürettiği tableti, kampta zarar verilerek kanama yaşamalarına neden olunan esirler üzerinde denemiş. Hatta bazı esirlerin anestezisiz bacakları kesilerek deneye devam edilmiş. Deney başarılı olmuş mu bunun hakkında bir bilgi bulunmamakta.

Konu hakkında film önerisi:

-Vahşetin Çocukları (1978)


İlk yayınlanma: 20 Eylül 2021
Güncellenme: 21 Eylül 2023

Kaynak
https://encyclopedia.ushmm.org/content/tr/article/nazi-medical-experiments
https://alchetron.com/Sigmund-Rascher

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu içeriği paylaşın

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top