Dün gece, göze muhteşem görünen bir doğa olayına tanıklık ettik. Güneş’ten gelen şiddetli bir jeomanyetik fırtına, dünya genelinde kutup ışıklarının büyüleyici bir gösterisine neden oldu. Türkiye dahil birçok ülkede eşsiz manzaralar izlendi.

Kutup ışıkları, Güneş’te meydana gelen patlamaların Dünya’nın üst atmosferi ile etkileşime girmesi sonucu meydana gelir. Normalde Dünya’nın manyetik alanı bu fırtınaları kutuplara yönlendirir ve bu da kutup ışıklarının ortaya çıkmasını sağlar. Son jeomanyetik fırtına, Norveç, İsveç ve Finlandiya gibi kuzey ülkeleri ile Avustralya’nın ötesinde Türkiye ve diğer birçok Avrupa ülkesinde de bu eşsiz doğa olayını gözlemlememizi sağladı.

Kutup ışıkları, genellikle yeşil renkte gözükse de bu sefer kırmızı tonlarda parladılar. Bu farklı renkler, oksijen ve nitrojenin emisyonlarıyla gerçekleşir. Hatta, kutup ışıklarının sadece yeşil ve kırmızı değil, aynı zamanda pembe, sarı ve mavi gibi büyüleyici renklerde parlayabileceğini bilmek heyecan verici.

İşte Türkiye’de Kameralara Yansıyan Kutup Işığı Görüntüleri

Tekirdağ
Van
+1
2
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu içeriği paylaşın
Yazar hakkında

Cenk Dunat

Merhaba, ben Cenk! Moletik.com’un kurucusu ve içerik üreticisiyim. Marmara Üniversitesi Biyoloji bölümü mezunu, Boğaziçi Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği yüksek lisans ve İ.Ü. Bilgisayar Programcılığı öğrencisiyim. Burada herkes için anlaşılır bilim üretmek ve yayınlamak amacıyla ekipçe çalışmaktayız. Bu yolculukta içeriklerimizi paylaşarak ve yorum yaparak bizi desteklemeyi ve hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın :)

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir