Y Kromozomunun Kaybı Erkeklerde Kardiyovasküler Hastalıklardan Ölme Riskini Arttırıyor!

Y kromozomu en küçük ve en az sayıda gen içermesine rağmen işlevleri tam olarak anlaşılmamıştır. Erkeklerde kan hücrelerinde Y kromozomunun kaybı hastalık ve ölümle ilişkilendiriliyordu. Fakat şimdiye kadar net tıbbi durumla ilişkilendirilmemiştir. Upsala Üniversitesi’nden araştırmacılar Science dergisinde yayımladıkları uluslararası bir çalışmada, beyaz kan hücrelerinde Y kromozomunun kaybı kalpte fibrozis gelişimine, kalp fonksiyonunun bozulmasına ve sonuçta erkeklerde kardiyovasküler hastalıklardan ölüme neden olduğunu gösteriyor.

Önceki çalışmalarda erkeklerde meydana gelen bu genetik değişim çok yaygındır. 60 yaşındaki erkeklerin en az %20’sinde, 70 yaşındaki erkeklerin de en az %40’ında tespit edilir. Bu genetik değişimler, kanser veya Alzheimer gibi yaşa bağlı hastalıkları geliştirme riskini arttırmaktadır. Mevcut çalışma ise erkeklerde en yaygın ölüm nedeni olan kardiyovasküler hastalıklardan ölme riskini arttırdığını ortaya koymaktadır.  

Çalışmanın başlangıcında 40-70 yaşlarındaki yarım milyon bireyden alınan genomik ve sağlık bilgileri kullanıldı. Bireyler 11 yıllık takip sürecinde kalp yetmezliği ve diğer kardiyovasküler hastalıklardan ölme riskinde yaklaşık %30 artış göstermiştir.

Ayrıca çalışma bu genetik değişimin diğer organlarda hastalığa neden olduğu mekanizmayı ilk kez açıklıyor.

Lars Forsberg: “Özellikle kalp yetmezliği, pulmoner fibröz ve fibrozisin başlangıcına karşı koymayı amaçlayan belirli kanserler için yeni tedavi stratejileri göz önüne alındığında sonuçlarımız çok ilginç.”  


Kaynak

Soichi Sano et al, Hematopoietic loss of Y chromosome leads to cardiac fibrosis and heart failure mortality, Science (2022). DOI: 10.1126/science.abn3100www.science.org/doi/10.1126/science.abn3100

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu içeriği paylaşın

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top