Terminoloji

Zombi Ne Demek? Zombi ne anlama geliyor? Kelimenin kökeni nedir?

Zombi Ne Demek? Zombi ne anlama geliyor? Kelimenin kökeni nedir?

Zombi, Zombie
Yoruba Dili

“Zombi” kelimesinin etimolojisi oldukça ilginç ve karmaşıktır. Zombi kelimesinin kökeni, Batı Afrika’nın Yoruba dil grubuna dahildir ve Batı Afrika kökenli Voodoo kültürüne dayanmaktadır. 18.yy’da Haiti’de ortaya çıkmış bir terimdir. Bu kelime, Yoruba dilinde “nzambi” veya “zumbi” şeklinde kullanılmıştır. Bu iki kelime “ruh” veya “tanrı” anlamlarına gelmektedir. Haitili köleler tarafından ritüellerde kullanılırdı ve bundan dolayı Voodoo inançlarına dahil olduklarını söyleyebiliriz. Haiti’deki kölelik dönemi sırasında “zombi”, ölülerin yeniden canlandığı veya ölü bedenlerin kontrol dışı bir şekilde kullanılabilecek varlıkları tanımlamak için kullanılan bir terim haline gelmiştir. Günümüzde daha çok popüler kültürde korku ve gerilim türlerinde kullanılan bir terim haline gelmiştir.

“Zombi” kelimesi, Haiti’de özellikle Voodoo dini ritüelleri ve kültürel inançlarla ilişkilendirilmektedir. Haiti’de Voodoo inancına göre, bir kişi sihirli veya dini yöntemlerle ölülerin ruhunu veya bedenini kontrol altına alabilir ve onları canlandırabilir.

Popüler Kültürde Zombiler: özellikle korku filmlerinde ve televizyon dizilerinde popüler bir tema haline gelmiştir. 1968 yapımı “Geceyarısı Zombileri” (Night of the Living Dead) gibi filmlerle bu efsane geniş bir kitleye yayılmıştır.

Zombi ne demek? Zombi kelimesi, biyoloji veya tıp alanında özel bir anlam taşımaz. Ancak, popüler kültürde ve kurgusal eserlerde kullanılan bir terim olarak karşımıza çıkar. Genellikle korku filmleri, televizyon dizileri veya edebiyatta rastlanan bir kavramdır. Zombiler, ölü bedenlerin yeniden hayata dönmesi veya canlanmasıyla ilgili canavar ya da yaratık betimlemeleridir.

Zombi; genellikle bir tür virüs, radyasyon, sihir veya başka bir paranormal etkenle enfekte olan veya etkilenen kişilerin ölü bedenlerinin yeniden canlanarak etrafa saldırmaları olarak tasvir edilirler. Bu canlı ölüler, normalde düşünme yetilerini ve insanlık özelliklerini yitirmişlerdir ve genellikle et yemek amacıyla diğer canlılara saldırırlar.

Zombi kavramı, George A. Romero’nun 1968 yapımı “Gece Yarısı Karıncaları” (Night of the Living Dead) adlı filmi ile popüler hale gelmiştir. Bu film, zombi türünün modern popüler kültürdeki temel taşlarından biri olarak kabul edilir. O zamandan beri, zombiler birçok film, televizyon dizisi, kitap ve video oyununda merkezi bir tema haline gelmiştir.

Biyolojiyle ilgili olarak, “zombi” terimi genellikle bilimsel bir terim olarak kullanılmaz. Biyolojik bağlamda, organizmaların yaşam döngüleri, davranışları, anatomileri ve biyokimyası vb. gibi konular ele alınmaktadır. Bu açıklamalarla, “zombi” teriminin popüler kültürde ve kurgusal eserlerde kullanılan bir kavram olduğu ve biyoloji ile doğrudan bir bağlantısının olmadığını ancak dolaylı yoldan işlendiğini söyleyebiliriz.

Kaynakça
Zombi | (27 Mart 2023). Wikipedia.org; Wikimedia Foundation, Inc. https://tr.wikipedia.org/wiki/Zombi
Zombi | Voodoo, Supernatural, Spirits | Britannica. (2023). In Encyclopædia Britannica. https://www.britannica.com/topic/zombi
Zombie | Definition, History, & Facts | Britannica. (2023). In Encyclopædia Britannica. https://www.britannica.com/topic/zombie-fictional-creature
Cambridge Dictionary. (2023, September 6). zombie. @CambridgeWords. https://dictionary.cambridge.org/tr/s%C3%B6zl%C3%BCk/ingilizce/zombie

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu içeriği paylaşın
Yazar hakkında

Fatih Oğulcan KAYA

Selamlar, canlıları tanımak ve yaşantılarını anlamak için çabalayan biriyim. Ege Üniversitesi Biyoloji bölümü mezunuyum. Genellikle araştırma yaptığım ve okuduğum alanlar: Bitki Sistematiği, Bitki Ekolojisi, Tozlaşma, Yaban Arıları, Terminoloji ve Mitoloji. Boş zamanlarımda şiir yazmak, kitap okumak ve fotoğraf çekmek ile uğraşmaktayım. Yollarımız bir noktada denk düşene kadar görüşmek üzere...

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir