Alice Harikalar Diyarında: Mikropsi

Hiç kendinizi birden olduğundan büyük, eşyaları da oldukça küçük gördüğünüz oldu mu? Ya da ortamda olmayan sesleri duyduğunuz? İşte Mikropsi hastaları bunları yaşıyor gerçek hayatta yaşanan bir Alice Harikalar Diyarı.

Mikropsi görsel algılama bozukluğudur. Gözlerde retina ödemi ya da bozulması sonucu nesneler kişiye olduğundan daha yakın gözükmeye başlar. Tıpkı denizin dibindeki taşları kendimize daha yakın sanmamız gibi. Ayrıca kulakta yaşanan rahatsızlıktan dolayı da kişi olmayan sesler duymaya başlar.

Bu rahatsızlıklarla birlikte kişinin zaman algısı da bozulur ve birçok sağlık sorunu yaşanmaya başlar. Kişi bambaşka bir evrende yaşıyor gibidir. Her şey ya olduğundan çok küçük (mikropsi) ya da büyük (makropsi) görünür. Bu da birçok yaralanmalara sebebiyet verir.

Hastalığı migren, kullanılan ilaçlar (halüsinasyona sebebiyet verenler) ve psikolojik rahatsızlıklar tetikleyebilir. Hastalığın tanısı MR, göz muayenesi ve beyin tomografisi ile yapılır. Tedavisi genellikle dereceli gözlük kullanımı ile gerçekleştirilir. Eğer ciddi bir durumda ise hastaya ilaç tedavisi uygulanır.

Bir Sonraki Yazımızda Görüşmek Üzere Sağlıcakla Kalın 🙂

İlk yayımlanma tarihi: 12 Temmuz 2021
Güncellenme tarihi: 29 Haziran 2024

Kaynakça
Kaynak 1, Kaynak 2

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu içeriği paylaşın

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top