Başarının Sembolü ‘Mavi Güller’

Neden sadece ‘mavi’ renkli güller tarih boyunca imkânsızı başarmanın sembolü olmuştur sizce?

Şöyle bir düşündüğümüzde aslında çok fazla mavi gül hatta mavi renkte birçok çiçeği görmediğimizi fark edebiliriz. Çünkü mavi renkli bir gül doğal olarak mümkün olmayan bir çiçektir.

Delphinidin, çiçeklere mavi renk veren bir pigmenttir ve Flavonoid 3 ‘,5’-hidroksilaz, sistematik ismi flavon olan enzimden üretilir. Gül, yıldız çiçeği ve diğer bir çok çiçek genetik yapıları sebebiyle delphinidin üreten bu enzime sahip değillerdir. Bu sebeple bu çiçeklerin mavi rengi doğal olarak yoktur.

Delphinidin - Wikipedia
delphinidin , C15H11O7 (Kation)

Fakat araştırmacılar bizi mavi renkli çiçeklerin güzelliğinden mahrum bırakmamak için çiçeklerde pigment üretimine müdahale ederek onları maviye çevirmek için yollar bulmuşlar. Bir Japon şirketi, 2007 yılında gül yapraklarında delphinidin biriktiren bir mavi çeşidi yaratmış. Delphinidin üretme ve biriktirme yeteneği, bu güllerden yetiştirilen güllere de aktarılabilir.

Fakat mavi çiçeklerin sırrı sadece delphinidin üretmelerini sağlamakla bitmiyor. Diğer faktörler, mevcut olsa bile delphinidin rengini etkileyebilir. Flavon kopigmentleri, delphinidin’in biriktiği yaprak hücrelerin asitliği ve hatta yapraklarında bulunan metal iyonlarının hepsinin bir etkisi olabilir.

Yani anlayacağımız üzere mavi renkli çiçek elde etmek çok da kolay değil bu yüzden tarih boyunca mavi gül başarının sembolü olmuştur.

Suntory adlı şirket, yarattığı ilk mavi güle ‘Applause’ (Alkış) adını vermiş ve bu ismin çiçeklerin dilinde ‘hayaller gerçek oluyor’ anlamına geldiğini söylüyor. Bu şirketin sitesinin linkini belki merak edenleriniz olur diye buraya bırakıyorum ama ‘Applause’ adlı mavi güllerinin neden başarıyı simgelediklerini anlatış biçimlerini ben çok beğendim o yüzden bu yazıyı o cümlelerle bitirmek istiyorum.

‘Applause, kişinin hayatı ve başarılarını nasıl kutladığıdır. Sonunda uzaktaki bir hayali gerçekleştirmenin sevinci ya da yeni bir tane bulup onunla mücadele etme cesareti olsun, Applause bu başarı duygusu içindir.’

Applause (ilk mavi gül)

Bu içerik hoşunuza gitti mi? Yorumlarda fikirlerinizi paylaşmayı unutmayın 🙂

Moletik ana sayfasında benzer daha çok içeriği keşfedin

Kaynak
Kaynak 1, Suntory Applause şirketinin web sitesi

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu içeriği paylaşın

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top