Bir Tek Ölüme Çaresi Yok! Binbir Derde Deva Sarı Kantaron Yağı

Halk dilinde “kantarun-binbirdelik otu” da denen sarı kantaronun faydalarını duyunca neden bu zamana kadar kullanmadım diyeceksiniz. Migrenden tutun cilt sorunlarına kadar birçok problemde ilk çözüm aracınız bundan sonra bu mucizevi bitkisel yağ olacak.

Hypericum perforatum Sarı kantaron, Kılıç otu, Mayasıl otu ve Koyunkıran olarak da bilinir. Çoğu yerde kolayca yetişebilen bu bitkinin neredeyse tüm halinden yararlanılıyor.

Bu bitkinin tarihçesi eski Yunan ve Roma’ya dayanıyor. O zamanların bilge insanları bu bitkiyi kötü büyülere karşı koruyucu olarak kullanırlarmış. Ondandır ki Avrupa’da uzun yıllar boyunca ruhsal bozuklukların tedavisinde  kullanılmış.

Sarı kantaron tıbbi  olarak ilk zeytinyağı ile demlenerek kullanılıyordu. Yağ kırmızı renk alana kadar bekletiliyor ve hazır olduğunda yanık ve benzeri yaralara merhem olarak sürülüyordu. Günümüzde de aynı yöntemi uygulayan birçok insan var.

Ülkemizde en çok Şirince’de bulunan bu bitki çok kolay yetiştiği için neredeyse her yerde görmeniz mümkün.

Sarı kantaronu çay, yağ ve hap şeklinde aktarlarda ve eczanelerde bulabilirsiniz.

Peki Bu Sarı Kantaronun Faydaları Nedir?

Gelin madde madde sarı kantaronun faydalarına bakalım:

 • Hücrelerin daha hızlı yenilenmesini sağladığından yaraların da hızla iyileşmesine yardımcı oluyor.
 • Egzama, varis gibi cilt rahatsızlıklarında da olumlu etkiler gösterdiği biliniyor.
 • Çay olarak tüketildiğinde hazmı kolaylaştırıyor, iştah açıcı bir etki gösteriyor.
 • Aynı şekilde sindirim üzerindeki olumlu etkileri sayesinde gastrit sorunu yaşayanlara da destek oluyor.
 • En önemli etkilerinden birisi ise kansere karşı gösteriyor ve kanserli hücrelerin büyüyüp çoğalmasını engelliyor.
 • Vücudumuzdaki birçok hormonun düzenli bir şekilde salgılanmasına destek oluyor, bu sayede özellikle kadınların adet dönemlerinde sıkça başvurdukları arasında yer alıyor.Adet sancılarını dindirme konusunda etkili olduğu bilinen sarı kantaron, menopoz dönemindeki kadınların da sıkça başvurduğu bitkilerden sayılıyor.
 • Sarı kantaron aynı zamanda bel ve baş ağrısı gibi sıklıkla yaşanan ağrıların da azalmasında önemli bir rol oynuyor.
 • Doğal bir antidepresan etkisi göstererek sinirleri yatıştırıyor.Bu özelliği sayesinde stres kaynaklı uykusuzluğun, kaygı, korku gibi hislerin azalmasını sağlıyor.
 • Mutluluk hormonlarının salgılanmasını destekleyerek depresyon gibi olumsuz ve ciddi sorunlardan kurtulmaya yardımcı oluyor.
 • Ciltte oluşan sivilcelerle baş etmeyi de bilen sarı kantaron, sivilcelerden kalan izlerin de geçmesini sağlıyor.
 • Son olarak, güneş yanığı gibi dönemsel cilt lekelenmelerinde de olumlu etkileri olduğu için sıkça kullanılıyor.

Sarı Kantaron Yağı Nasıl Hazırlanır?

Taze ya da kurutulmuş sarı kantaronları, çiçekleri ve saplarıyla birlikte cam bir kavanoza koyun. Bitkinin kavanozun en az yarısına kadar geldiğinden emin olun. Ardından üzerine bulabildiğiniz en doğal zeytinyağını, kavanozun ağzına kadar ekleyin ve kavanozun kapağını sıkıca kapatın. Kavanozu mümkünse günde 2-3 saat güneş gören bir yerde 2 ya da 3 ay bekletin. Her gün kavanozu bir kez güzelce çalkalamayı da unutmayın. 2-3 ay geçtikten sonra sarı kantaron yağınız kırmızımsı bir renge kavuşur, bu yağınızın hazır olduğu anlamına gelir. Temiz bir tülbentle yağı bitkiden ayırarak koyu renkli cam bir şişeye aktarın ve serin bir yerde saklayarak dilediğiniz gibi kullanın. En az 1 yıl boyunca bozulmadan, güvenle kullanabilirsiniz.

Peki Bu Bitkinin Hiç Zararı Yok Mu?

Her şeyin fazlası zarar tabi ki sarı kantaron yağının da fazlası bir takım sorunlara sebep olabilir, çok içilirse ciddi bir cinsel istek azalmasına sebep olabilir.

Hap şeklinde kullanacaksanız günlük 900 mg’ı geçmemeniz gerekiyor.

Fazla tüketilmesi karaciğerden ilaçların atılımında görevli mekanizmaları etkiler. Ülkemizde sarı kantaron çayları Sağlık Bakanlığı onaylı olarak bulunmuyor. Yan etkilerinin yüksekliği nedeniyle asla hekime danışmadan kullanılmamalı. Ürünler eczanelerden hap formatında doktor kontrolünde alınmalı. Sarı kantaronu çay şeklinde içip, tansiyon ve farklı rahatsızlıklar yaşayan çok sayıda insan var bu yüzden lütfen  hap veya çay şeklinde kullanmadan önce doktorunuza danışınız.


İlk yayınlanma: 3 Mart 2021
Güncellenme: 6 Haziran 2024

Kaynakça
Link 1, Link 2, Link 3

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu içeriği paylaşın

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top