Kleopatra’nın Işıltılı Cilt Sırrı ve Yüzyıllardır Tedavi Amacıyla Kullanılan Yağ: Çörek Otu Yağı

Çörek otu yağının çeşitli hayvan ve insan rahatsızlıklarını tedavi etmek için yüzyıllardır dünyanın farklı medeniyetlerinde kullanıldığını biliyor muydunuz? Tam anlamıyla süper besin olan çörek otu ve bundan elde edilen yağın ne olduğuna, nelere iyi geldiğine gelin beraber bakalım.

Çörek Otu Yağı Nedir?

Çörek otu yağı, Güneybatı Asya, Orta Doğu ve Güney Avrupa’da yetişen küçük çiçekli bir bitki olan Nigella sativa bitkisinin meyvesinden çıkarılır. Ana aktif bileşeni olan timokinon için yapılan araştırmalar çeşitli hastalıklara karşı çok etkili olduğunu gösterdi.

Ayrıca birkaç şifalı bitki arasında, Ranunculaceae familyasına ait otsu bir bitki olan Nigella sativa, dünyada tarihindeki en değerli ve besin açısından zengin bitkilerden biri olarak kabul edilmiştir. Bu türün küçük tohumlar hakkında hala çok sayıda bilimsel çalışma devam etmektedir.

Çörek Otu Yağının Faydaları Nelerdir?

Önemli miktarda protein, vitamin ve mineral içeren bu tohumlar hakkında yapılan araştırmalar % 20-85 protein, % 38.20 yağ, % 7-94 lif ve % 31.94 karbonhidrat içerdiğini ortaya çıkardı. Tanımlanan çeşitli amino asitler arasında glutamat, arginin ve aspartat, sistein ve metiyonin sırasıyla majör ve minör amino asitlerdi. Çörek otu tohumları ayrıca önemli seviyelerde demir, bakır, çinko, fosfor, kalsiyum, tiamin, niasin, piridoksin ve folik asit içerir.

Yüksek Antioksidan İçerir

Yapılan in vivo ve in vitro çalışmalarda Nigella sativa bitkisinin yüksek antioksidan aktiviteleri olduğu bildirilmiştir. Asıl etken madesi olan timokinon akciğerler için iyi olan, antienflamatuar ve hepatoprotektif olan güçlü bir bileşendir. Bu sayede karaciğere zarar gelmesini önlemeye yardımcı olur.

Kan Şekeri Düzeyinin Korunmasını Sağlar

Sürekli olarak dengesiz kan şekeri seviyeleriniz varsa bu kalp ve böbrek hastalığı riskini artırabilir! Bu nedenle sağlıklı bir yaşam sürmek için kan şekeri düzeyinizin belli bir düzende olması gerektiğini unutmamalısınız. İyi haber şu ki, çörek otu yağındaki antioksidanlar bunu düzenlemeye yardımcı olabilir.

Ayrıca iki ay boyunca çörek otu ekstresi almanın, tansiyonu hafif yükselen kişilerde yüksek tansiyonu düşürdüğü gösterilmiştir.

Mevsimsel Alerjilere İyi Geliyor

Yapılan bir çalışmaya göre her gün çörek otu yağı verilen alerjik rinitli hastalarda burun tıkanıklığı, burun kaşıntısı, burun akıntısı ve hapşırma ataklarında olumlu bir etki sağladı.(1)

2017’de Fitoterapi Araştırması’nda yayınlanan bir araştırmaya göre çörek otu yağı kapsülleri alan astım hastalarının, plasebo alanlara kıyasla astım kontrolünde önemli bir iyileşme olduğunu buldu.(2)

Eklem Ağrılarını Azaltmada Yardımcı

2016’da yayınlanan bir araştırmada hafif-orta derecede romatoid artritli 43 kadın, bir ay boyunca her gün çörek otu yağı kapsülleri aldı. Çörek otu yağı ile tedavi, artrit semptomlarında, iltihaplı belirteçlerin kan seviyelerinde ve şişmiş eklem sayısında bir azalmaya yol açtı.

Cilt Rahatsızlıklarına İyi Gelebilir

Efsaneye göre Kleopatra’nın ışıltılı cilt sırrı aslında çörek otu yağıydı! Binlerce yıl önce Nefertiti ve Kleopatra gibi eski Mısır kraliçeleri tarafından tıbbi amaçlar ve ciltlerinin sağlıklı ve güzel kalması için çörek otu yağı kullanılmıştır.

Çörek otu yağı, cilt hücrelerinden zararlı serbest radikalleri ortadan kaldırmak için sinerjik olarak çalışan güçlü antioksidanlar timokinon ve timohidrokinon içerir. Bu, ince çizgileri ve kırışıklıkları azaltarak ve lekeleri ve koyu lekeleri ortadan kaldırarak cildi etkili ve doğal bir şekilde gençleştirir ve canlandırır. İçerdiği bileşenler, çörek otu yağına  anti-mikrobiyal, anti-enflamatuar ve nemlendirici özelliklerini verir! 

Olası Yan Etkileri

Çörek otu yağı kanın pıhtılaşmasını yavaşlatabilir ve kanama riskini artırabilir. Kanama bozukluğunuz varsa veya kanın pıhtılaşmasını etkileyen ilaç kullanıyorsanız, çörek otu yağı almamalısınız.

Kaynaklar

Kaynak 1, Kaynak 2, Kaynak 3

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu içeriği paylaşın

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top