1 Haziran’da Başlayacak Yeni Kademeli Normalleşme Süreci Kararları Açıklandı!

Cumhurbaşkanı tarafından yapılan açıklamalar ile merak konusu olan yeni normalleşme süreci kararları açıklığa kavuşturulmuş oldu.

Açıklanan kararlara göre;

  • Haziran ayı boyunca sokağa çıkma sınırlamaları hafta içi ve cumartesi günü akşam 22.00 ile 05.00 saatleri arasında uygulanmaya devam edecektir.
  • Bu sınırlamalar hafta sonu ise cumartesi 22.00 ile pazartesi sabahı 05.00 arasında yani pazar gününün tamamını da kapsayacak şekilde uygulanacaktır.
  • Temmuz ayında bu kısıtlama süreleri ve günleri vaka ve vefat sayılarındaki değişime aşılamada kat edilen mesafe ye göre yeniden belirlenecektir.
  • Kahvehane, kafe, çay bahçesi, halı saha, spor salonu, lunapark gibi işletmeler kurallar çerçevesinde pazar günü hariç 07.00-21.00 arasında yarından itibaren çalışabilecek.
  • Restoran, lokanta, kafeterya, pastane gibi yeme içme yerleri sabah 07.00 ile akşam 21.00 saatleri arasında belirlenen kurallara göre masaya servis yapılabilecek, saat 24:00’e kadar da paket servisini sürdürebilecektir.
  • Diğer işyerlerinin pazar günü haricinde belirlenen saatlerde ve belirlenen şartlarda faaliyetlerini yürütebilecektir. Açık ve kapalı alanlarda nikah şeklindeki düğün törenleri belirlenen şartlara uygun şekilde 1 Haziran’dan itibaren başlayabilecektir.
  • Üniversiteler 2021-2022 yılı akademik takvimini 13 Eylül itibariyle başlayacak şekilde yürütecektir.
  • Spor kulüpleri genel kurullarının Haziran’ın ilk gününden itibaren diğer kuruluşlarda Haziran’ın ikinci yarısından itibaren gerçekleştirilebilecektir.
  • Kamu kurumlarındaki esnek mesai uygulaması yeni bir düzenlemeye kadar devam edecektir.

Pandemi sürecini hızlı ve rahat bir şekilde atlatabilmemiz için tedbirleri elden bırakmamak gerektiğini unutmayın. Her ne kadar ısınan güzel hava insanları evlerinden dışarıya çıkmaya teşvik ediyor olsa da virüsle nerede ne şekilde karşılaşabileceğimizi bilmek mümkün değil. Bu nedenle önemli bir işiniz olmadığı müddetçe evde kalmak, dışarı çıkacaksanız da maske, mesafe ve hijyen kurallarına özen göstermek büyük önem taşıyor.

Kaynak

https://www.sozcu.com.tr/2021/gundem/normallesme-kararlari-aciklaniyor-iste-detaylar-6461306/

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu içeriği paylaşın

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top