Çimlerin Üstüne Basmak Onları Güçlendirir ve Büyütür mü?

Sevgili Moletik okurları; çoğumuz sahillerde, parklarda vb. yerlerde gezerken “Çimlere Basabilirsiniz.” tabelasını görmüşüzdür. Bazen de “Çimlere Basmak Yasaktır!” tabelasını. Peki gerçekten bilinenin aksine çimlere basarsak onları güçlendirir miyiz? Ya da öldürür müyüz? Çimlerin üstüne basmak doğru mu? Kahvenizi yudumlarken çerezlik yazımıza bir göz atmaya ne dersiniz? 🙂

Çimlerin Yapısı Nasıldır?

Çimler çoğunlukla tek yıllık ve otsu bitkilerdir. Çimlerin yaprak, gövde ve kök kısımları vardır ve yaprak kısmından yani yeşil kısımdan fotosentez yaparlar. Gövde kısmı çimlerin boyunu belirler ve kökler de çimlerin toprağa tutunmasını sağlar. Yaygın olarak şehircilikte, parklarda, sahil kenarlarında oturma alanı olarak, halı sahalarda ve bunlara benzer alanlarda görünürler.

Çimlere Basmalı Mıyız?

Halk arasındaki söylentilere göre “Çimlere basmak onları öldürmez aksine onlara uygulanan kuvvet onların toprağa daha iyi tutunmasını ve esneklik kazanmasını sağlar.” şeklindedir. Söylentiye göre “Bu kuvvet bitkinin dokularını ezip parçalayacak kadar güçlü olmadığı için onları öldürmez. Çimler toprak zemine tutunduğu için ve toprak da esnek olduğu için aslında fiziksel olarak çimler de esnerler, bükülürler ama ölümcül olarak zarar görmezler. Zarar görseler bile bu kısımlar korunur ve yenileri oluşur.” gibi bir algı vardır.

İşin aslı böyle değildir. Bilimsel olarak baktığımız zaman çimlere uygulanan kuvvet onların yapısında bükülmelere, kırılmalara ve ölümlere neden olur. Herhangi bir bitkiye basıldığında, yaprağının koparılmasında veya ona zarar verecek bir işlem (darbe, kesme vs.) yapıldığında aslında o bitki strese maruz kalır. Örneğin, aşırı basınç, çimlerin kök sistemlerinin yüzeyde kalmasına ve daha fazla strese maruz kalmasına neden olabilir. Bu da, çimlerin su ve besinlerini almasını zorlaştırır ve onların büyümesini engeller.

Ayrıca, çimlerin üstüne basarak sıkıştırılmış toprakta hava ve suyun hareketi azalır. Bu da köklerin oksijen ve nem almasını zorlaştırır. Bu nedenle, sıkıştırılmış toprak, çimlerin ölmesine veya yavaş gelişmesine neden olabilir.

Sonuç

Bu nedenlerden dolayı çimlerin üzerine olabildiğince az basılmalı. Eğer çimlerin üzerinden geçmeniz gerekiyorsa, mümkünse belirli bir yoldan gitmek veya bir yürüyüş yolu oluşturmak en iyisidir. Ayrıca çimlerin düzenli olarak sulanması ve havalandırılması onları stresten uzak bir yaşam sağlayacaktır. Çimleriniz daha genç ve sağlıklı büyüyecektir. 🙂

Kaynaklar
Anonim 2021, Çimlere Basmak Çime Zarar Verir Mi?

+1
3
+1
1
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
Bu içeriği paylaşın

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top