Çin, Mars’a İndirdiği Uzay Aracı Zhurong’un Çektiği İlk Fotoğrafları Paylaştı!

Çin’in ilk Mars gezgini “Zhurong” olarak adlandırılmıştı. Zhurong, eski Çin mitolojisinde Çin ile yankılanan ateş tanrısıdır. “Zhu” insanlığın evreni keşfetmesi için iyi dilekleri ifade eder ve “Rong” da entegrasyon ve iş birliği anlamına gelir.

CNSA (Çin Ulusal Uzay İdaresi) “Misyonun en zorlu kısmı mayıs ayındaki yedi ila sekiz dakika süren yumuşak iniş olacak.” Açıklamasında bulunmuştu.

Çinli uzay mühendisleri ve bilim adamları, iniş için Utopia Planitia’nın güney kısmında nispeten düz bir bölge seçmişlerdi ve araştırmalar, potansiyel iniş bölgesinin Mars’ın erken tarihindeki eski bir okyanus veya gölün kenarı olabileceğini göstermişti.

Çin, Geçen Hafta Mars’a Başarıyla İndirdiği Zhurong Uzay Aracının Kızıl Gezegen’de Çektiği İlk Fotoğrafları Paylaştı

ABD’nin, 18 Şubat’ta Mars’a “Perseverance” adlı keşif aracını başarılı şekilde indirmesinin ardından Çin, Mars’a başarılı şekilde keşif aracı indiren ikinci ülke oldu.

Zhurong adını taşıyan keşif aracı, Temmuz 2020’de yola çıkmış ve 7 ayda Mars’a ulaşmıştı. Yörüngeye oturması ise 3 ayı bulmuştu.

Zhurong, Çin’in Tianwen-1 uzay aracının Mars yörüngesine girdiği 10 Şubat’tan beri Kızıl Gezegenin yörüngesinde dönüyordu. 14 Mayıs’ta Utopia Planitia adlı geniş bir düzlüğe indi.

Görsel 1: Çin’in Zhurong uzay aracı, engellerden kaçınma kamerasıyla ilk Mars görüntüsünü alıyor. Uzay aracının ön kısmındaki görüntü, aracın indiği Utopia Planitia havzasını gösteriyor. Önümüzdeki günlerde, uzay aracı iniş platformundan Mars yüzeyine uzanan rampadan aşağı inecek.

Dünya’ya 17 Dakikada Sinyal Gönderiyor

Keşif aracının, gezegenin kuzeyindeki geniş bir arazi olan Utopia Planitia’ya inişinin ardından, panellerinin açılmasının ve Dünya’ya sinyal gönderilmesinin 17 dakika sürdüğü ifade edildi.

Zhurong 90 Mars Günü Görev Yapacak

Utopia Planitia, Mars’ın tarihinin erken dönemlerinde meydana gelen bir çarpma sonucu oluşan devasa (3000 km’den daha geniş) bir havzadır. Uzun zaman önce bir okyanusu taşıdığına dair bazı kanıtlar bulunmuştu.

Zhurong, Utopia Planitia’da jeolojiyi incelemek ve yüzeyin altında buzu aramak için en az üç ay geçirecek. Uzay aracı, yüzeyin altındaki kaya ve buzu ayırt etmeye yardımcı olabilecek, yere nüfuz eden bir radar bulunduruyor. Ayrıca yüzey kimyasını analiz etmek için bir alet taşıyor.

Zhurong uzay aracının yanı sıra, Tianwen-1 yörünge aracı ise yüksek çözünürlüklü bir kamerayla uzaydan zemini gözlemleyerek tam bir Mars yılı boyunca (yaklaşık 687 Dünya günü) aktif kalacak.

Görsel 2: Arkadan görünüm, katlanmamış güneş panellerini ve iletişim antenini gösterir.

Çin’in devlet tarafından işletilen Xinhua haber ajansının inişten sonra yaptığı bir habere göre, Zhurong birkaç gün etrafa baktıktan ve aletlerini kontrol ettikten sonra, muhtemelen 21 veya 22 Mayıs’ta, rampalarından aşağıya yani Mars topraklarına inecek.

Kaynaklar

Kaynak 1, Kaynak 2, Kaynak 3

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu içeriği paylaşın

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top