Milyarder Coinbase kurucusu Brian Armstrong, insan ömrünü uzatmayı amaçlayan NewLimit isminde yeni bir “epigenetik yeniden programlama” şirketi kurdu. Armstrong, yaşlanmayı durdurmak için biyomühendislik alanında Stanford Doktora derecesine sahip girişimci Blake Byers ile işbirliği yapıyor. Şirket, hücrelerin yaş aldıkça nasıl değiştiğini anlamak için makine öğrenmesini kullanacak.

Amazon’un kurucusu Jeff Bezos da yaşlanma karşıtı teknolojilere ilgi duyan milyarderlerden biri. Yatırım yaptığı Altos Labs şirketi de aynı amaç için benzer şekilde genleri yeniden programlamaya çalışıyor. Yine de her milyarder bu fikrin destekleyicisi değildir. Örneğin SpaceX CEO’su Elon Musk, insanların uzun yaşaması hakkında diğer milyarderlerle hemfikir değil.

NewLimit, mevcut hücrelere yeni görevler atayarak yaşlanmayı durdurmayı amaçlıyor. Araştırmacılar, “Hepimizin gençken sahip olduğu ancak yaşlanmayla kaybedilen ‘yenilenme potansiyelini’ geri kazanmanın yolunu arıyoruz” diyorlar.

Ömür uzatmanın henüz gidecek yolu olması, zenginleri yatırım yapmaktan alıkoymuyor. Şirketin yeniden yapılandırılması için 100 milyon doların üzerinde para harcandı. Armstrong ve Byers, “Önümüzdeki birkaç yıl için sermayenin sınırlayıcı bir faktör olmayacağını umuyoruz” ifadesini kullandılar.

Yine de gelişmekte olan şirketin amacını gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceğini zaman gösterecek.

Kaynak

https://futurism.com/neoscope/billionaire-launches-startup-epigenetic-reprogramming

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu içeriği paylaşın
Yazar hakkında

Merve Eskici

Marmara Üniversitesi'nde 4. sınıf biyoloji öğrencisiyim. Biyoinformatik ve yapısal biyolojiye özel bir sevgim var. Transhümanizm akımından etkilenmemle birlikte yaşlanma, genetik ve ilaç tasarımı konularına yoğun bir ilgim oluştu. Okuduklarımı paylaşıp ufkumuzu genişletmek benim için öğrenmenin en iyi yolu.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir