Arılarda Hafızayı Geliştiren Bağırsak Bakterileri Keşfedildi

Arılar üzerinde yapılan araştırma sonucu, belirli bir bağırsak bakteri türünün bombus arılarının hafıza performansını artırabileceğini ortaya çıkardı.

Nature Communications dergisinde yayınlanan bu araştırmaya göre belirli bir bağırsak bakterisi türünün bombus arılarında uzun süreli belleği doğrudan etkilediği sonucuna ulaşıldı. Araştırma, bağırsaklarında bu tür bakterilerden daha fazla bulunan bombus arılarının, daha az bakteri olanlardan daha iyi bir hafızaya sahip olduğunu gösteriyor.

Londra Queen Mary Üniversitesi, Finlandiya Oulu Üniversitesi araştırmacıları ve Çin’deki Jiangnan Üniversitesi’ndeki bilim insanları, Lactobacillus apis olarak bilinen bir bağırsak bakteri türünün bombus arılarında gelişmiş hafıza ile bağlantılı olduğunu gösteren bir araştırma yürüttüler.

Arılar da insanlar gibi bağırsaklarında birçok bakteriye ev sahipliği yaparlar ve tıpkı bizim gibi bu bakteri popülasyonlarının genel sağlığı için oldukça önemlidir. Ancak şunu belirtmekte bir yarar var; bir arı bağırsak mikrobiyomu, bir insan bağırsak mikrobiyomundan önemli ölçüde daha küçük ve daha az karmaşıktır. Bu da onları belirli bakterilerin sağlığı ve davranışı hakkında nasıl etkileyebileceğini incelemek için faydalı bir model haline getirir.

Bilim insanları yürüttükleri bu araştırmada arıların hafızasını ve öğrenme yeteneklerini incelemek için farklı renkli yapay çiçekler kullandılar. Tatlı sakaroz çözeltisi ile beş rengi ilişkilendirirken diğer beşini, arılar için bir kovucu olan kinin içeren acı tadı olan bir solüsyonla doldurdular. Daha sonradan bu arılardan alınan bağırsak örneklerini sıralayarak, bombus arılarının öğrenme ve hafıza yeteneklerindeki bireysel farklılıklarını bağırsaklarında bulunan farklı bakteri seviyeleriyle karşılaştırdılar. Lactobacillus apis olarak bilinen bir tür hızla göze çarpıyordu. Bağırsaklarında bu bakteriden daha fazla olan arılar, hafıza testinde çok daha iyi performans gösterdiği ortaya çıkmış oldu.

Jiangnan Üniversitesi’nde araştırmacı olan Dr. Li Li şunları söyledi: “Sonuçlarımız, yalnızca belirli bir bağırsak bakterisinin miktarındaki doğal varyasyonun hafızayı etkilediğini değil, aynı zamanda nedensel bir bağlantı da gösterdiğini gösteriyor. Bir arının beslenmesine aynı bakteri türü, hafızasını güçlendirebilir.”

Bu çalışmadaki araştırmacılar son olarak: “İnsanlarda hangi bakteri türlerinin aynı etkiye sahip olup olmayacağını belirlemek için daha fazla araştırma yapılması gerekecek. Ancak çalışmalarımız bu olasılığa parlak bir ışık tuttu.” sözleriyle çalışmalarının önemini vurguladılar.

Kaynak

Lab Manager, Scientists Discover Gut Bacteria That Improve Memory in Bees

Tech Explorist, Gut bacteria that improve memory in bees

New Atlas, Gut bacteria that improve memory in bees

Li, L., Solvi, C., Zhang, F. et al. Bağırsak mikrobiyomu, bombus arılarında bireysel hafıza varyasyonunu yönlendirir. Nat Commun 12, 6588 (2021). https://doi.org/10.1038/s41467-021-26833-4

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu içeriği paylaşın

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top