COVID Aşıları Yenidoğan Bebekleri Koruyor mu? Hamilelik Sırasında Yapılan COVID-19 Aşısı veya Hatırlatma Dozunun Bebeklere Etkisi

ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri’nin (NIH) yeni bir çalışmasına göre, hamilelik sırasında mRNA tabanlı COVID-19 aşısı veya güçlendirici alan kadınlar, bebeklerine doğumdan sonra en az altı ay boyunca semptomatik COVID-19 enfeksiyonuna karşı güçlü bir koruma sağlayabilir.

Daha önce yapılan bir çalışmada, hamile gönüllülere her iki doz mRNA COVID-19 aşısı yapıldığında, aşının neden olduğu antikorların yeni doğan bebeklerinin kordon kanında bulunabildiği ortaya çıkmıştı. NIH Çarşamba günü yaptığı açıklamada, bu durumun bebeklerin aşı olmak için henüz çok küçükken COVID-19’a karşı bir miktar korumaya sahip olduklarını gösterdiğini söyledi.

Bir hasta örneğinden izole edilen SARS-CoV-2 virüs partiküllerinin (yeşil renklendirilmiş) transmisyon elektron mikrografı.

Ancak araştırmacılar bu antikor seviyelerinin ne kadar süreceğini veya bebeklerin gerçekte ne kadar iyi korunacağını bilmiyorlardı. Bu çalışmada, NIH araştırmacıları Amerika Birleşik Devletleri’ndeki dokuz bölgede 475 bebekten elde edilen verileri analiz etti. Bebekler doğumdan sonraki ilk altı ay boyunca en az bir kontrol ziyaretinde değerlendirildi.

Araştırmacılar, bebeklerden alınan kan örneklerine dayanarak, doğumda yüksek antikor seviyelerine sahip yenidoğanların ilk altı ay boyunca COVID-19 enfeksiyonundan daha fazla korunduğunu tespit etti.

Daha büyük çocuklar ve yetişkinler, COVID-19 aşılarını ve takviyelerini güncel tutmak için Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinin (CDC) rehberliğini takip etmeye devam etmelidir, ancak bu çalışma, anne aşılamasının aşıdan yararlanamayacak kadar küçük yenidoğanlara ne kadar fayda sağlayabileceğini vurgulamaktadır: Bu çalışma süresince, incelenen bebeklerin hiçbirinin COVID-19 nedeniyle hastaneye yatırılması gerekmemiştir. Araştırmacılar, bebeklerde COVID-19 korumasına ilişkin daha fazla bilgi edinmek için MOMI-Vax çalışmasından elde edilen verileri değerlendirmeye devam edecekler.

NIH, Pediatrics’te yayınlanan bu bulguların, bebeklerin aşılanacak yaşa gelene kadar süren güçlü bir korumayla doğmalarını sağlamak için hamilelik sırasında hem COVID-19 aşısı hem de güçlendirici almanın önemini gösterdiğini söylüyor.


Kaynak
National Institutes of Health (2024, Şubat 14). COVID-19 vaccination and boosting during pregnancy protects infants for six months. Erişim adresi: https://www.nih.gov/news-events/news-releases/covid-19-vaccination-boosting-during-pregnancy-protects-infants-six-months
CV Cardemil ve ark. Maternal COVID-19 Vaccination and Prevention of Symptomatic Infection in Infants. Pediatrics DOI: 10.1542/peds.2023-064252(link is external) (2024).

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu içeriği paylaşın

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top