Dünyanın En Renkli Gövdesi: Gökkuşağı Okaliptüsü

Dünyanın En Renkli Gövdesi: Gökkuşağı Okaliptüsü

Bu inanılmaz ağaç kabuğunu döktüğünde, adeta bir gökkuşağını andırıyor ama kendisi aslında okaliptüs ağaçlarının sadece bir türü.

Bilimsel adı Eucalyptus deglupta olan ve gökkuşağı okaliptüs ağacı olarak bilinen bu ağaç, tropikal Endonezya, Filipinler, Güney Amerika, Orta Amerika ve Karayipler’e özgüdür. Mindanao sakızı veya gökkuşağı sakızı olarak da bilinir.Yaprak dökmeyen ve 75 metreye kadar boylanabilen bir ağaçtır. Ülkemizde ise özellikle Akdeniz kıyılarında daha çok yetiştirilebilmektedir.

Gökkuşağı okaliptüs kabuğunu dökmeye başladığında önce parlak yeşil bir iç kabuk ortaya çıkarır. Zamanla bağlı olarak bu kabuk farklı renklere (mavi, mor, turuncu ve kestane rengi) dönüşür. Ağacın bu şekilde dökülmemesi sebebiyle renkli çizgiler oluşturur. 

https://9gag.com/gag/amBGwD9?ref=pn

Ağaç kendi bünyesinde 200 ila 1000 litre kadar su tutabiliyor ve bu özelliğinden dolayı da bazı bataklık alanlara dikilerek o bataklık kurutulabilir. Rengarenk kabuğu ve hızlı büyümesi nedeniyle, bu tür genellikle süs ağacı olarak dikilir. Ayrıca yüksek bir ticari değere de sahiptir: ince kabuk katmanları, beyaz kağıdın ana maddesi olan hamur ağacı için mükemmel bir kaynaktır. Ayrıca haşere ve hastalık sorunlarına da doğal olarak dirençlidirler.


İlk yayınlanma: 6 Temmuz 2021
Güncellenme: 5 Mart 2023

Kaynak
Kaynak 1, Kaynak 2, Kaynak 3

+1
2
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu içeriği paylaşın

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top