Seyahat Sevmek DNA’nızdan Geliyor! Gezginlerin Geni Wanderlust Nedir?

Kişiliğinizde var olan coşkunun temelde bir anlamı ve sahip olduğu bir gen var. Çoğu kişinin belki de adını bile duymadığı Wanderlust geni nedir?

Bilimsel adıyla DRD-4 isimli Wanderlust geninde meydana gelen 7R varyasyonunda, bireylerin meraklı ve kıpır kıpır bir kişiliğe sahip olduğu; aynı zamanda varyasyonun kişilere seyahat etmeyi sevme ve sıra dışı deneyimler kazanma özelliğini kattığı söyleniyor. 17. yüzyıldan itibaren bilim dünyasında yapılan gelişmeler de bize bu genetik kodun aslında düşünüldüğünden de fazlası olduğunu gösteriyor.

Varyant gen, nöronlar arasında sinyallerin iletilmesini kolaylaştıran, dikkat ve ödül odaklı, öğrenmeden sorumlu beyin ağında önemli bir rol oynayan dopamin sisteminin bir parçası. DRD4 7R alleli, dopamin sinyalini köreltir ve bu da bireylerin çevrelerine karşı tepkiselliğini arttırır.

California Üniversitesi’nde Biyolojik Kimya profesörü olan Irvine Robert Moyzis, bu varyant geni taşıyan kişilerin sosyal, entelektüel ve fiziksel aktiviteleri sürdürmek için daha motive olduklarını söyledi. Varyantın ayrıca dikkat eksikliği/hiperaktivite bozukluğu ve bağımlılık yapıcı riskli davranışlarla da bağlantılı olduğu da bir gerçek.

Aslında baktığımız zaman bu genetik koda seyahat etmenin, yeni kültürler tanımanın ve yeni damak tatları keşfetmenin kodu da diyebiliriz. İşte bu yüzden bu genetik koda seyahat tutkusu anlamına gelen “Wanderlust Geni” ismi verilmiş. Beynin dopamin seviyelerini etkileyen DRD4-7R geni, davranış paterninizi ve motivasyonunuzu şekillendirdiği için risk alma davranışlarının artmasına neden oluyor. Bu da wanderlust’ların konfor alanlarından rahatça çıkıp uzak yerlere seyahat etmek ve yeni tecrübeler edinmek konusunda neden bu kadar rahat olduğunu da açıklıyor aslında.

California Üniversitesi’nin araştırmacılarının yaptığı bir çalışmaya göre, 90 yaşını aşacak kadar yaşayabilen insanlarda çok daha yüksek oranlarda bulunan bir varyantı olan DRD4 7R isimli allelinin ömrü uzattığı ve dünyadaki insanların %20sinin bu varyanta sahip olduğu gözlemlenmiş. Kim bilir belki de dünyanın önde gelen gezginlerinde Evli Çelebi de bu varyanta sahipti.

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu içeriği paylaşın

1 thoughts on “Seyahat Sevmek DNA’nızdan Geliyor! Gezginlerin Geni Wanderlust Nedir?”

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top