Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) dünya üzerindeki çocukların %5-12’sinde görülebilen bir rahatsızlık türüdür. Mikro besinler yani vitamin ve mineraller ise DEHB ve duygusal düzensizliği olan çocuklar için faydalar göstermektedir.

Elsevier tarafından yayınlanan Journal of the American Academy of Child and Adolescent Psychiatry’de yayınlanan bir araştırma, DEHB’si ve duygusal düzensizliği olan ve bir mikro besin formülü almak üzere randomize edilen çocukların, kör klinisyen derecelendirmelerinde semptomatik iyileşme gösterme olasılığının, plasebo grubunda (%54’e karşı %18) olanlara kıyasla üç kat daha fazla olduğunu bildirmektedir. Araştırmada bilinen tüm vitaminler ve temel minerallerden oluşan mikro besin formülü sekiz hafta boyunca uygulandı.

Araştırmanın baş yazarı Jeanette Johnstone, “Tavsiye Edilen Günlük Ödenek ve Tolere Edilebilir Üst Sınır arasındaki dozlarda, bilinen tüm vitaminler ve temel minerallerle takviye yapılması, DEHB ve duygusal düzensizliği olan çocuklarda ruh halini ve konsantrasyonu iyileştirebilir” dedi.

Davranışsal ve duygusal faydalara ek olarak, mikro besin alan çocukların boyları, başlangıç yüksekliğine göre ayarlandıktan sonra, plasebo alanlara göre 6 mm daha fazla uzadı. Dr. Johnstone, “Büyüme bulgusu, aynı zamanda önceki çocuk mikrobesin çalışmasının bir kopyası, özellikle cesaret verici, çünkü boy bastırma birinci basamak DEHB ilaçları ile ilgili bir endişe kaynağı.” diye ekledi.


Kaynak

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu içeriği paylaşın
Avatar
Yazar hakkında

Gülsüm Canbaz

İstinye Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümü 4. sınıf öğrencisiyim.Lisede biyoloji dersine oldukça ilgim vardı ve bu ilgi beraberinde bölüm tercihimi getirdi.Okumayı ve araştırma yapmayı seven biri olarak öğrendiklerimi yazıya döküp insanlarla Moletik'te paylaşmaya başladım.

1 Yorum

    Avatar

    doktorlar sakinleştirici adı altında uyuşturucuyu çakardı diye biliyorum 🙂 çocukların 8 haftada 6mm uzaması normal bence

Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir