C Vitamini Deposu: Hibiskus Çayının Faydaları

Hibiskus bitkisi, ebegümeci ailesine mensup bir bitkidir. Amber veya hatmi çiçeği olarak da bilinmektedir. Beyaz, sarı, pembe, kırmızı ve mor gibi birçok renge sahiptirler. Bulunduğu yer ve iklime göre değişiklik gösteren yüzlerce çeşit türe sahiptir. Çay yapımında ”Hibiscus sabdariffa” olarak bilinen koyu kırmızı renkli hibiskus çiçeği kullanılır. Kızılcık gibi tatlı ve mayhoş bir aromaya sahiptir. Kökeni Afrika’ya ait olduğu düşünülen bu bitkinin çay olarak tüketildiğinde sağlık açısından birçok faydası olduğu bilinmektedir.

Cilt hastalıklarının tedavisinde kullanıllabilir. Hibiskus çayı, cilt hastalıklarının tedavisinde ve yaraların iyileşmesinde yardımcı rol oynar. Yapılan çalışmalar, hibiskus özlerinin topikal yara tedavisinde kullanılan bazı merhemlerden daha etkili olduğunu göstermiş. Erken yaşlanmayı önleyebilir. İçeriğinde doku büyümesi ve onarımı, kıkırdak, kemik ve dişlerin bakımı, kolajen oluşumu, demir emilimi gibi vücuttaki birçok hayati fonksiyonda rol oynayan C vitamini vardır. Flavonoid gibi mineraller ve antioksidanlar açısından zengindir. Bu nedenle araştırmalar hibiskus çayının birçok kronik hastalığı, serbest radikallerin neden olduğu hücre hasarını önlemeye yardımcı olabileceğini ve antibakteriyel etki sağlayabileceğini göstermektedir.

Hibiskus çayında bulunan zengin C vitamini içeriğinin yanı sıra antibakteriyel ve anti-flamatuar özelliği sayesinde soğuk algınlığı ve grip gibi rahatsızlıklardan korunmaya yardımcı olur.

İçeriğindeki flavonoidler, vitamin ve mineraller sayesinde antidepresan özelliği vardır. Bedeni ve zihni rahatlatır, sinir sistemini sakinleştirir. Sakinleştirici ve anksiyete azaltıcı etkilerinin yanı sıra ağrı, ateş ve baş ağrısı gibi problemlere de çözüm olabilir.

Kilo kaybetmeye yardımcı olabilir. Antosiyaninler ve fenolik bileşikler gibi antioksidanlar bakımından da zengin olduğu için yağ metabolizmasına dahil olan genleri düzenleyerek yağ emilasyonunu hızlandırır ve yağ hücrelerinin aşırı büyümesini engelleyebilir. Hibiskus çayı karbonhidrat emilimini yavaşlatarak kan şekerini dengeler. Bu sayede kilo vermede yardımcı rol oynar.

Kalp sağlığını destekler. Vücutta bulunan yüksek miktarda LDL (kötü) kolesterol, kan damarlarında ve kalp hastalarında kalıcı hasara neden olabilir. Hibiskus çayının besinsel özellikleri, kötü kolesterol seviyelerini azaltmada ve bu koşulları önlemede fayda sağlar. Araştırmalar hibiskus çayının hipertansiyonu kontrol altında tutma yeteneğini kanıtlıyor. Hibiskus çayı, hipoglisemik ve hipolipidemik özellikleri sayesinde kan şekerinin düşürülmesine ve diyabetin önlenmesine yardımcı olur.

Kansere karşı koruyabilir. Hibiskus çayı antosiyaninlerin yanı sıra, anti-kanser özelliklerine sahip polifenol adı verilen antioksidanları da içerir. Bazı çalışmalar hibiskus çayının, programlanmış hücre ölümünü (apoptoz) uyararak kanser hücrelerinin çoğalmasını yavaşlattığını, prostat ve mide kanseri hücrelerinin yayılmasını önlemeye yardımcı olduğu bilinmektedir.

Regl ağrılarına iyi gelir. Adet dönemindeki ağrılara ve kramplara karşı fayda sağlar. Hormonları dengeler.

Bahsettiğimiz bu faydalardan maximum verim alabilmek için hibiskus çayımızı nasıl demlediğimiz çok önemlidir. 200 ml için 3 çay kaşığı hibiskus yeterli olacaktır. 95-100° kaynar suyla 4-5 dakika demlenmesi tavsiye edilir.

Hibiskus çayının zararları ve yan etkileri

Çok yüksek dozları karaciğerde problemlere neden olabilir. İçeriğindeki fitoöstrojen gebelikte bebeğe zarar verebilir, erken doğuma sebep olabilir ve doğurganlığı azaltabilir.

Asetaminofen içeren bazı ilaçlarla etkileşime girelbilir; sıtma ilacı olan klorokinin etkinliğini azaltabilir; yüksek tansiyon veya diyabet için ilaç kullanan kişilerde kan basıncında önemli bir düşüşe neden olabilir.

Peki siz hibiskus çayı içiyor musunuz? Yorumlarda fikirlerinizi bizimle paylaşmayı ve Moletik’teki diğer içeriklere göz atmayı unutmayın 🙂

Kaynak

Kaynak 1, Kaynak 2, Kaynak 3

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu içeriği paylaşın

8 thoughts on “C Vitamini Deposu: Hibiskus Çayının Faydaları”

 1. Avatar
  Ece Coşkun

  Açıklayıcı ve öğretici bir yazı olmuş, tebrik ederim. Devam yazıları takip edeceğim

 2. Avatar
  Gül ALTUNBEY

  Paylaşımlarınız çok güzel emeğinize sağlık.Aydınlatıcı ve sağlıklı paylaşımlarınızla başarılarınızın devamını dilerim sağlıklı günler Emine HANIM

  1. Teşekkürler, devamı gelecek takipte kalın. Sağlıklı günler

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top