Terminoloji

In Silico ne demek? in silico ne anlama geliyor? Silikon ile ilgisi nedir?

In Silico ne demek? in silico ne anlama geliyor? Silikon ile ilgisi nedir?

İn silico, In silico
pseudo-Latin (Dog Latin)

In Silico terimi, silikondan üretilen bilgisayar çiplerine atıfta bulunarak, bilgisayar üzerinde simülasyonlar aracılığıyla gerçekleştirilen biyolojik deneyleri ifade eder.

Bu ifade ilk kez 1987 yılında kullanılmış ve in vivo, in vitro ve in situ gibi yaygın olarak kullanılan ifadelerle benzerlik gösterecek biçimde oluşturulmuştur.

In silico araştırmalar, pahalı laboratuvar çalışmaları ve klinik denemelere olan ihtiyacı azaltırken keşif oranını hızlandırma potansiyeline sahiptir.

Ayrıca bu teknik, COVID-19’a (SARS-CoV-2) yönelik potansiyel tedavileri araştırmak amacıyla mevcut ilaçların yeniden kullanımına yönelik araştırılmasında da kullanılmıştır.

In Silico teknikler ilaç keşfi ve yeniden konumlandırmanın yanı sıra hücre modelleme ve genetik dizilemeler gibi farklı alanlarda da kullanılmaktadır.

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu içeriği paylaşın
Avatar
Yazar hakkında

Cenk Dunat

Merhaba, ben Cenk! Moletik.com’un kurucusu ve içerik üreticisiyim. Marmara Üniversitesi Biyoloji bölümü mezunu, Boğaziçi Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği yüksek lisans ve İ.Ü. Bilgisayar Programcılığı öğrencisiyim. Burada herkes için anlaşılır bilim üretmek ve yayınlamak amacıyla ekipçe çalışmaktayız. Bu yolculukta içeriklerimizi paylaşarak ve yorum yaparak bizi desteklemeyi ve hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın :)

Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir