İnsan Sağlığı İçin Önemli Bir Biyoaktif Bileşik Kaynağı: Çilek

Çilek (Fragaria), ‘gülgiller’ olarak bilinen Rosaceae familyası içerisinde yer alan bir bitkidir. Kültürümüzde oldukça yaygın olarak tükettiğimiz çilek, Amerika kökenlidir. Sık tüketilen meyvelerden biri olması ile birlikte insan sağlığı üzerindeki etkiler hakkında yapılan bazı çalışmalardan elde edilen verileri sizler için derledik. Keyifli okumalar.

Çilek ( Fragaria X ananassa,Duch.), çoğu doğal antioksidan olan ve meyvenin yüksek besin kalitesine katkıda bulunan mineraller, C vitamini, folat ve fenolik maddeler gibi ilgili bir mikro besin kaynaklarını temsil etmektedir. Çilekte bulunan fenolikler özellikle antioksidan ve anti-inflamatuar etkileri ile iyi bilinir. Bununla birlikte doğrudan veya dolaylı olarak antimikrobital, anti-alerji ve anti-hipertansif özellikleri bazı fizyolojik eznimlerin aktivitelerini ve reseptör özelliklerini inhibe etme özelliği vardır.

Image by © Royalty-Free/Corbis

Çilek fenolikinin olası hastalıkları önleyici ve sağlığı geliştirici etkilerinin kanıtı olarak diyet alımından sonra fenoller fitokimyasallar birikmeye devam ediyor!

Çilek en çok tüketilenlerden biri olmasına, antioksidan bakımından zengin gıdalar ve potansiyel etkinliğine rağmen polifenoller şu anda büyük ilgi görüyor, çoğu literatür verileri hala in vitro çalışmalardan elde edilmektedir. Bunda üzerinde odaklandığı en ilginç araştırma alanlarından biri olan polifenollerin cilt sağlığı üzerindeki in vitro etkileri. Cilt her zaman çeşitli kimyasal, genotoksik ve yaşlanmaya, hastalığa ve hastalığa katkıda bulunan çevresel ajanlardan kaynaklanan geniş bir polifenol dizisi diyet kaynaklarında önemli cilt koruyucu etkilere sahiptir, bu da sistemik ve güncel konulara artan cilt koruma uygulamalarına olan ilgiyi artırmıştır. Bu ilginin çoğu polifenollerin antioksidan özelliklerinden kaynaklanmaktadır.

Çilek üzerinde yapılan in vivo çalışmaların sağlığı geliştirici sonuçları (özellikle insan çalışmalarında) alınan bu kritik noktalar ile göz önüne alındığında, son yıllarda birçok çalışma yapılmıştır. Örneğin, beslemede yürütülen sıçanlar üzerinde iyileştirmede çileklerin yaşlanma sürecinde ki olası rolünü değerlendirdi. Çilekle zenginleştirilmiş bir diyet ayrıca karaciğerde oksidatif stresin azalmasını belirledi. Hayvanların işlevselliğini ve solunum performansı geliştirdiği de gözlemler arasında yer almaktadır.


İlk yayınlanma: 28/08/2021
Güncellenme: 12/08/2022

Kaynak

Ariza MT, Reboredo-Rodríguez P, Mazzoni L, Forbes-Hernández TY, Giampieri F, Afrin S, Gasparrini M, Soria C, Martínez-Ferri E, Battino M, Mezzetti B. Çilek Achenes İnsan İçin Önemli Bir Biyoaktif Bileşik Kaynağıdır Sağlık. Uluslararası Moleküler Bilimler Dergisi . 2016; 17(7):1103. https://doi.org/10.3390/ijms17071103

C. Forni, A. Frattarelli, A. Lentini, S. Beninati, S. Lucioli, E. Caboni. (2016) Assessment of the antiproliferative activity on murine melanoma cells of extracts from elicited cell suspensions of strawberry, strawberry tree, blackberry and red raspberry. Plant Biosystems – An International Journal Dealing with all Aspects of Plant Biology 150:6, pages 1233-1239.

Francesca Giampieri, José M. Alvarez-Suarez, and Maurizio Battino, Journal of Agricultural and Food Chemistry 2014 62 (18), 3867-3876 DOI: 10.1021/jf405455n

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu içeriği paylaşın

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top