İnsan Vücudunda Keşfedilen 42 “Gizemli” Kimyasal

100’den Fazla Kimyasal Keşfi!

UC San Francisco’daki bilim adamları yaptığı bir araştırmada insanlarda insanların ürettiği kimyasalları daha iyi tanımlamak için geliştirilen yeni bir tarama yöntemi denediler. Daha önce insanlarda hiç bulunmayan 55’i de dahil olmak üzere 100’den fazla kimyasal keşfettiler. Keşfettiklerinin 42 tanesinin nedeni bilinmiyor!

Araştırma ekibi, hamile kadınlarda kimyasalların bıraktığı sonucu tespit etmek üzere bir araya geldi. Kan örneklerinde 109 tane yeni kimyasal tespit ettiler. Olayı ilginç hale getiren tespit ise bu kimyasalların yarısının daha önce insanlarda hiç karşılaşılmamış olmasıydı. 42 tanesinin kaynağı bulunamadığı için “gizemli kimyasallar” olarak adlandırıldı.

‘’Kimyasallar Nesiller Boyunca Bizimle’’

Çalışma ekibinden biri olan Tracey Woodruff, “Bu kimyasallar muhtemelen uzun süredir insanlarda bulunuyor, ancak teknolojimiz artık daha fazlasını belirlememize yardımcı oluyor. Bazı kimyasalların hamile kadınlardan çocuklarına geçtiğini görmemiz endişe verici, bu da bu kimyasalların nesiller boyu bizimle olabileceği anlamına geliyor.” Diyerek önemli bir bilgi veriyor.

Tespit edilen kimyasalların çoğu kozmetik ürünleri, farmasötikler, böcek ilaçları gibi belirli ürünler ile vücudumuza giriyor. Lakin tespit edilen kimyasalları ne için kullanıldıkları veya bir insan vücudunu nasıl kirletmiş olabileceklerine dair bilgiler gizemini hala koruyor. Örneğin tespit edilen bir kimyasal olan, LL-D-253alpha için araştırmacılar, bileşik hakkında çok az şey bilindiğini ve şu anda bilinen bir ticari kullanımının bulunmadığını söylüyor.

Ekip üyelerinden Dimitri Panagopoulos Abrahamsson, kimyasal üreticilerinin analitik standartlar olarak bilinen kimyasal verilere erişim sağlamada daha şeffaf olması gerektiğini söylüyor. Bu standartlar, araştırmacıların bulgularını üreticilerin saf kimyasallarıyla karşılaştırmalarına olanak tanır, ancak bu bilgiler her zaman kolay erişilebilir durumda değildir.

Dimitri, “Bu yeni teknolojiler, insanlarda daha fazla kimyasal tespit etmemizi sağlama konusunda umut veriyor, ancak çalışma bulgularımız, kimyasalların varlığını doğrulayabilmemiz ve toksisitelerini değerlendirebilmemiz için kimyasal üreticilerinin analitik standartlar sağlaması gerektiğini de açıkça ortaya koyuyor. ” diyor.

Çalışma, bu kimyasallara maruz kaldığımız sonucunda oluşan etkinin potansiyel zararları konusunda bir iddiada bulunmuyor. Araştırmacıların vurguladığı, araştırmanın ana fikri, güçlü düzenleyici korumaların eksikliği ve üreticilerin analitik standartlar yayınlama ihtiyacını vurgulamasıdır. Böylece insanlarda ve çevredeki kimyasalların kaynaklarına hızlı bir şekilde ulaşabileceklerini savunuyorlar.

İlk yayınlanma: 21 Mart 2021

Kaynak
Haridy, R., 2021. 42 “mystery chemicals” from unknown sources discovered in people. [online] New Atlas. Available at: https://newatlas.com/science/mystery-chemicals-discovered-in-people-epa-standards-ucsf/ [Accessed 18 March 2021].

+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu içeriği paylaşın

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top