“Kanlı Kontes” Elizabeth Bathory Kimdir? PRP Tedavisi İle Ne İlişkisi Var?

Kanlı Kontes yani Elizabeth Bathory. Sorunlu bir çocukluğun ardından kişilik bölünmesi ve şizofreni hastalığından muzdarip olan bu hanım, fark etmeden bu zamanlarda çoğu kadının güzellik için başvurduğu PRP tedavisinin bir nevi mucidi sayılabilir.

Macaristan Krallığı’nın soylu ailelerine mensup olan Báthory, 54 yıllık yaşamı boyunca işlediği korkunç cinayetler nedeniyle de dünyanın en ünlü kadın seri katili unvanını taşıyor.

Efsaneye göre bir gün hizmetçisi saçlarını tararken saçını acıtınca hizmetçisine tokat atmasıyla ellerine kızın kanı bulaşan Bathory, kızın gençliğini ve güzelliğini de aldığını düşünerek genç kızlara sarayında işkence ederek kanlarıyla banyo yapmaya başlamıştır olayın tarihi metinlerde geçen haliyle Bathory’nin yaklaşık 654 kızın ölümünden sorumlu tutulmasıdır. Sarayında çoğu kızı edep eğitimi amacıyla ağırlarken kızların hepsi sırra kadem basmış birkaç ay sonra ise köylüler tarafından tanınmayacak hale gelmiş bedenleriyle bulunuyorlardı çok geçmeden Bathory’nin yaptığı anlaşıldı ve soylu olmasından dolayı ölüm cezası almak yerine odasında ölüme terk edildi.

Elizabeth Bathory

Peki PRP Tedavisi Nedir?

PRP; (Platelet Rich Plasma)  kişinin vücudundan küçük bir miktar kan alındıktan sonra kanın özel bir işlem ile plazmasının ayrıştırılarak, vücuda enjeksiyon yoluyla geri verilmesi işlemidir.  

Elde edilen plazma, “platelet” denilen hücrelerden oldukça zengindir. Vücuttaki temel görevi kanın pıhtılaşmasını sağlamak olan platelet, içerdiği büyüme faktörleri sayesinde yara iyileşmesinde önemli role sahiptir.

PRP tedavisi ile kişinin kendi kanıyla vücudundaki bazı hastalıkları iyileştirmek ve cilt gençleştirmek mümkündür. İlaç yerine ya da Kanlı Kontesin yaptığı düşünülen, başka kadınların kanını kullanmak yerine, kişinin kendi kanının kullanıldığı PRP tedavisinde özellikle çevresel ve genetik faktörlerle birlikte yavaşlayan hücre yenilenmesinin önüne geçilir. PRP saç dökülmesinden cilt gençleştirmeye, ağrı tedavisinden, ortopedik pek çok hastalığın tedavisinde kullanılır.

Eğer siz de böyle problemlerden muzdaripseniz ve kendi odanızda ölüme terk edilmeden kan tedavisi düşünüyorsanız PRP tedavisi için hekiminize danışabilirsiniz.

Sağlıkla kalın.

İlk yayınlanma 27/03/2021

Kaynak
Tr.wikipedia.org. 2021. Elizabeth Báthory – Vikipedi. [online] Available at: https://tr.wikipedia.org/wiki/Elizabeth_B%C3%A1thory

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu, 2021. PRP tedavisi nedir? – Memorial. [online] Available at: https://www.memorial.com.tr/tedavi-yontemleri/prp-tedavisi-nedir#:~:text=PRP%3B%20(Platelet%20rich%20plasma),platelet%E2%80%9D%20denilen%20h%C3%BCcrelerden%20olduk%C3%A7a%20zengindir. [Accessed 3 April 2020].

Bayraktar, N., 2017. Kanlı Kontes Elizabeth Bathory Kimdir? Hayatı, Cinayetleri ve Hakkındaki Bilgiler | Paratic. [online] Paratic.com. Available at: https://paratic.com/elizabeth-bathory-kimdir/ [Accessed 5 May 2017].

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu içeriği paylaşın

1 thought on ““Kanlı Kontes” Elizabeth Bathory Kimdir? PRP Tedavisi İle Ne İlişkisi Var?”

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top