Kutup Ayılarının Neden Beyaz Kürkü Vardır?

Kuzeyin büyük, iri, beyaz ayılarını kim sevmez ki? Besin zincirinin tepesinde yer alan ve Kuzey Kutbu deniz ortamının sağlığı için hayati önem taşıyan kutup ayıları, Kuzey Kutbu halklarının kültürleri ve ekonomileri için önemlidir.

Kutup ayılarının yaşamları tamamen denize, ana besin kaynaklarına ve hayatlarının çoğunu geçirdikleri yere bağlıdır. Ancak iklim ısındıkça, bu buz eriyor ve kutup ayılarını tehdit ediyor. Kutup ayıları hakkında bazı ilginç gerçeklere bir göz atın:

1. Kutup ayılarının neden beyaz kürkü vardır?

Kutup ayıları, çevrelerine kamufle olabilmeleri için beyaz kürke sahiptir. Paltoları Kuzey Kutbu ortamlarında o kadar iyi kamufle edilmiştir ki, bazen bir kar sürüklenmesi olarak geçebilir. İlginç bir şekilde, kutup ayısının ceketinin beyaz pigmenti yoktur; aslında, bir kutup ayısının derisi siyahtır ve tüyleri içi boştur. Yüzerken onları sıcak tutan kalın bir vücut yağı tabakasına ve onları soğuk Arktik havasından yalıtan çift katmanlı bir paltoya sahiptirler.

2. Kutup ayıları ne yer?

Kutup ayısı, ayı ailesinin en etçil üyesidir ve hayatta kalmak için büyük miktarda yağa ihtiyaç duydukları için esas olarak halkalı foklardan oluşan bir diyetle beslenir. Bir kutup ayısının midesi, kendi vücut ağırlığının %15 ila %20’sine eşdeğer yiyecekleri tutabilir ve sindirim sistemi, tükettiği proteinin yaklaşık %84“ünü ve yağın %97”sini emer.

3. Kutup ayısı avları ne kadar başarılı?

Kutup ayıları tarafından avlanmanın yaygın bir yöntemi, ayının bir fokun solunum deliğinden mükemmel bir şekilde hareketsiz kalmasını, bir fokun hava için ortaya çıkmasını saatlerce, hatta günlerce beklemesini içerir. Foklar kaygandır ve kutup ayılarından kaçmak için iyi tasarlanmıştır; bir kutup ayısı, yılın zamanına ve diğer değişkenlere bağlı olarak avladığı on foktan yalnızca birini veya ikisini yakalayabilir.

4. Kutup ayıları iyi yüzücüler midir?

Kutup ayıları yetenekli yüzücüler olarak kabul edilir ve ön pençeleriyle kürek çekerek ve arka bacaklarını bir dümen gibi düz tutarak saatte altı mil hıza dayanabilirler. Pençeleri yüzmelerine yardımcı olmak için hafifçe perdelidir. Kutup ayıları aslında deniz memelileri olarak sınıflandırılır çünkü hayatlarının çoğunu Arktik Okyanusu’nun deniz buzunda geçirirler.

5. Kutup ayıları neden temiz tutmayı sever?

Kutup ayıları, kürklerinin yalıtım özelliklerine yardımcı olduğu için temiz tutmayı severler. Kirli, keçeleşmiş ve ıslak kürk, bir yalıtkan kadar iyi çalışmaz. Beslendikten sonra kutup ayıları genellikle yüzerek veya karda yuvarlanarak kendilerini yıkarlar. Ayrıca serinlemek için karda yuvarlanırlar; çevrelerinin zorlu koşullarına rağmen kutup ayıları aşırı ısınmaya eğilimli olabilir.

6. Kutup ayıları doğduklarında ne kadar büyükler?

Kutup ayıları, doğduklarında sadece yetişkin bir kobay büyüklüğündedir. Anneler genellikle ikiz doğururlar ve yavrular anneleriyle birlikte yaklaşık 28 ay yaşarlar. Tamamen büyümüş olan erkekler genellikle yaklaşık sekiz-dokuz fit burundan kuyruğa ve dişiler yaklaşık altı-yedi fit ölçer. Ömürleri yaklaşık 20-25 yıldır.

7. Kutup ayıları nerede yaşıyor?

Kutup ayıları Kuzey Kutbu’nda, buzla kaplı sularda yaşarlar. Kutup ayıları, birincil besin kaynağı olan foklara erişmek, dinlenmek ve üremek için deniz buzuna güvenir. Toplam kutup ayısı popülasyonu 19 birime veya alt popülasyona bölünmüştür. Alt popülasyonların yüzde altmışı Kanada’da. Vahşi doğada 22.000-31.000 kutup ayısı var.

8. Kutup ayılarına yönelik en büyük tehditler nelerdir?

Deniz buzu habitatının kaybı, kutup ayılarının hayatta kalması için en büyük tehdittir. İklim değişikliğinden kaynaklanan deniz habitatlarının devam eden ve potansiyel kaybı nedeniyle, kutup ayıları Mayıs 2008’de Nesli Tükenmekte Olan Türler Yasası uyarınca ABD’de tehdit altındaki türler olarak listelendi. Diğer önemli tehditler arasında kutup ayısı-insan çatışmaları, aşırı hasat ve endüstriyel etkiler yer alıyor. İklim değişikliği kutup ayılarını karada daha uzun zaman geçirmeye zorladıkça, Kuzey Kutbu kıyı toplulukları ve Kuzey Kutbu’nda çalışan diğerleriyle daha sık temas kurarlar. Kuzey Kutbu’ndaki açık deniz petrol tesislerinin ve operasyonlarının sayısının artması bekleniyor. Bu muhtemelen kutup ayılarını ve yaşam alanlarını birçok yönden etkileyecektir. Dökülen petrolle temas kutup ayıları için ölümcül olur ve bir petrol sızıntısı tüm besin zincirini etkiler.

9. Kutup ayıları neden önemlidir?

Kutup ayıları besin zincirinin tepesindedir ve deniz ortamının genel sağlığında önemli bir role sahiptir. Binlerce yıldır kutup ayıları da Kuzey Kutbu halklarının kültürlerinin ve ekonomilerinin önemli bir parçası olmuştur. Varlıkları için deniz buzuna bağımlı olduklarından, önemli bir gösterge türü olarak hizmet eden iklim değişikliğinden doğrudan etkilenirler.


Kaynak
https://www.worldwildlife.org/stories/why-do-polar-bears-have-white-fur-and-nine-other-polar-bear-facts

+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
Bu içeriği paylaşın

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top