Elizabeth Holmes 11 Yıllık Hapis Cezasına Başlıyor

Silikon Vadisi’nin adı dolandırıcılık ile anılan biyoteknoloji lideri Elizabeth Holmes, bir zamanlar göz kamaştıran kan testi şirketi Theranos ile yatırımcıları dolandırdığı için 11 yıllık hapis cezasını çekmek üzere Salı günü teslim olmaya hazırlanıyor.

39 yaşındaki iki çocuk annesi Holmes’un, akrabalarından bazılarının da yaşadığı Houston’un 100 mil dışında yer alan Bryan, Teksas’taki kadınların bulunduğu bir hapishaneye yerleştirilmesi bekleniyor.

Holmes’un avukatları, mahkumiyetini temyiz ederken serbest kalmasını isteyerek hapis cezasının başlangıcını erteletmeye çalıştı, ancak Dokuzuncu Temyiz Dairesi, Holmes’un “önemli bir hukuk veya olgu” ortaya koymadığına karar vererek itiraz talebini reddetti.

Elizabeth Holmes neden hapis cezası çekecek?

Ocak 2022’de California, San Jose’deki bir jüri Holmes’u, sadece birkaç damla kanla yüzlerce hastalığı tespit edebileceğini söylediği tıbbi cihazlar hakkında yatırımcılara yaptığı yanlış iddialar nedeniyle dolandırıcılık ve komplo kurmaktan mahkum etti. Aylar sonra, davayı yöneten federal mahkeme hakimi Edward Davila, Holmes’a 11 yıllık hapis cezası verdi. Ayrıca, medya patronu Rupert Murdoch ve eski Eğitim Bakanı Betsy DeVos dahil olmak üzere yatırımcılara 452 milyon dolar tazminat ödemesine karar verildi.

Holmes’un uzun hapis cezası almasında ağır bastığı faktörlerden biri, federal hükümler gereği yatırımcılardan dolandırdığı yüz binlerce dolar oldu. Bu durum önerilen ceza aralığının 11 ila 14 yıla kadar uzamasına neden olmuştu.

Teksas’taki federal hapishane kampı.

Elizabeth Holmes temyize gidebilir mi?

Henüz temyiz sürecini tamamlamamış olsa da, artık hapis cezasını hücreden mücadele etmek zorunda kalacağı edinilen bilgiler arasında. Davasını ABD Yüksek Mahkemesi’ne kadar temyiz edebileceği, ancak bu tür bir davaya yüksek mahkemenin müdahale etmesi son derece olağandışı olduğu biliniyor.

Bryan, Teksas’taki hapishane kampında Holmes’un ne kadar süre kalacağı net değil. The Wall Street Journal’ın bildirdiğine göre birçok mahkum, iyi davranış ve hapishane programlarına katılım gibi nedenlerle tesisten erken serbest bırakılıyor. Bu programlar arasında hizmet köpeği olarak çalıştırmak üzere labrador yavrularını eğitmek veya tesisin mutfağında çalışmak da bulunuyor. Bu programlar için saat başı 12 sent ödeniyor.

Aile üyeleriyle olan çoğu etkileşim tesiste dikkatlice düzenlenmekle beraber, Holmes’un ailesi her hafta sonu ziyaretine gelebilecek ve çocukları onu ziyaret edebilecek.

Theranos ve Elizabeth Homles hakkında daha fazla bilgi almak için diğer yazılarımıza da göz atın 👇👇

– Theranos: Bir Silikon Vadisi Biyoteknoloji Dolandırıcılığı

– Theranos’un Kurucusu Elizabeth Holmes, 4 Ayrı Dolandırıcılıktan Suçlu Bulundu!

– 7 Farklı Kan Tahlili Start-Up’ı! Bir Sonraki Theranos Vakası Olabilirler mi?


Kaynak
https://www.npr.org/2023/05/30/1178728092/elizabeth-holmes-prison-sentence-theranos-fraud-silicon-valley

+1
0
+1
0
+1
0
+1
1
+1
1
+1
0
Bu içeriği paylaşın

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top