Theranos’un Kurucusu Elizabeth Holmes, 4 Ayrı Dolandırıcılıktan Suçlu Bulundu!

Silikon vadisinin en büyük dolandırıcılık hikayesi olarak da anılan Theranos davasından yeni haberler geldi!

Dönemin popüler sağlık teknolojisi şirketlerinden olan Theranos’un geliştirdiği parmaktan alınan bir damla kandan binlerce tahlilin uygun fiyatlarla yapılması için geliştirildiği iddia edilen teknolojinin aslında çalışmadığı ortaya çıktı. Bunun yanı sıra anlaşmalı eczane zinciri Walgreens aracılığıyla ulaşılan hastalardan normal tüplerle kan alınarak, piyasada kullanılan cihaz ve metodlarla yalnızca bir düzine testin yapılarak hastalar ve yatırımcılar aldatılmıştı. Gerçeklerin ortaya çıkmasının ardından Holmes ve şirketin iki numaralı ismi Balwani hakkında yargılama süreci başlatılmıştı.

Haziran 2018’de iddianamesi tamamlanan Holmes’ün davası, Holmes’ün hamileliği ve COVID-19 nedeniyle ancak 31 Ağustos’ta başlayabilmişti. Bu davada Holmes, toplam 11 suçlama ile karşı karşıya kaldı. Savcılar, Holmes’ün geliştirmiş olduğu teknoloji konusunda bilerek yalan söylediğini öne sürdüler. 8 erkek ve 4 kadından oluşan jüri, 2 hafta süren tartışmaların ardından kararını vererek Holmes’ü yatırımcıları dolandırmak için komplo kurmak ve üç elektronik dolandırıcılık suçlamaları olarak, toplam dört farklı ithamdan suçlu buldu. Şu an 37 yaşında olan Elizabeth Holmes’ün her bir suç için 20 yıla kadar hapis cezası alabileceği öngörülüyor. Bunun yanı sıra Holmes’ün milyonlarca dolar para cezası daha ödeme potansiyeli bulunuyor.

Holmes’un 2013 – 2016 yılları arasında kan testi hizmetleri için ödeme yapan hastalara karşı komplo, banka havalesiyle bağlantılı elektronik dolandırıcılık ve iki hastanın da laboratuvar sonuçlarıyla bağlantılı iki elektronik dolandırıcılıktan suçlu olmadığına hükmeden jüri, para transferleriyle bağlantılı iki elektronik dolandırıcılık suçlaması hakkında karara varamadı. Bu durum bu konuda yeniden dava açılmasına neden olabilir.

Davada savunma tarafı Theranos’un teknolojisindeki hataları kabul etse de, şirketin hastalarını ya da yatırımcılarını bilerek dolandırmadığını iddia etti. Holmes ise kendisinden 19 yaş büyük eski iş ortağı ve eski erkek arkadaşı Ramesh Sunny Balwani’yi geçtiğimiz haftalarda duygusal ve cinsel tacizle suçlamıştı. Theranos’un eski başkanı olan Balwani’nin davası önümüzdeki ay başlayacak.

Theranos olayı hakkında daha fazla bilgi almak için “Theranos: Bir Silikon Vadisi Biyoteknoloji Dolandırıcılığı” yazımıza göz atmayı unutmayın. Gelişmeleri Moletik’te takip edebilirsiniz.

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu içeriği paylaşın

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top