Martılar Neden Simit Yer?

İki simit arasında bir seçim göz önüne alındığında, ringa balığı martıları, yakındaki bir insanın zamanının yüzde 95’inde yediğiyle aynı rengi seçer.

Martılar yemek seçimlerimize çok dikkat eder ve insanların yakınlarda yediği ürünleri güçlü bir şekilde tercih etmeye meyillidirler.

Birleşik Krallık’taki kıyı kasabalarında ve şehirlerinde her yerde bulunan bir canlı olan Avrupa ringa balığı martıları (Larus argentatus), kötü şöhretli gıda kapkaççıları. İngiltere Sussex Üniversitesi’nden Franziska Feist, ”birçok insan hala martıların çok akıllı olmadığını düşünüyor, bizse daha yüksek bir biliş seviyesinde olduklarını düşünüyoruz, bu yüzden daha fazla keşfetmek istedik.” diyor.

Feist ve meslektaşları 2021 ve 2022’de birkaç ay Brighton sahilinde martıları incelediler. Martı gruplarına mavi ve yeşil patates cipsi paketleri sundular. Bir deneyci yaklaşık 5 metre ötede yere oturdu veya sadece martıları izledi ya da çantasından yeşil veya mavi renkte bir paket çıkardı ve ondan yedi.

Araştırmacılar, kuşların yüzde 48’inin deneyci yemek yerken paketlere yaklaştığını, bunların yüzde 19’unun ise yaklaşmadığını buldu. Martılar yaklaşıp bir paketi gagaladıklarında, yüzde 95’i deneycinin paketiyle aynı rengi seçtiler.

Araştırmacılar, yiyecek arama seçimlerinin insan davranışlarından etkilenmesinin, martıların yüksek düzeyde bilişe sahip mükemmel sosyal öğrenici olduğunu gösterdiğini söylüyor.

Feist, ”ringa balığı martılarının evrimsel tarihine, kentleşmenin tarihi oldukça yeni olduğu için insanlar dahil edilmez.” diyor. “Bu nedenle; belirlediğimiz beceriler, gözlemler yoluyla başka bir türden öğrenmelerine izin veren beceriler yani doğuştan gelen bir yetenekten ziyade daha genel amaçlı zekadan faydalanıyorlar. Bu benim için çok heyecan verici bir durum.”

İsviçre’deki Zürih Üniversitesi’nden Damien Farine, ”martıların yiyecek arama söz konusu olduğunda oldukça yararlanabilir kuşlar olduğunu çok açık bir şekilde gösterdiğini düşünüyorum.” diyor.

İngiltere Exeter Üniversitesi’nden Madeleine Goumas, bunun gibi çalışmaların insanlar ve martılar arasındaki çatışmaları en aza indirmede rol oynayabileceğini, ancak kuşların insan gıdası ipuçlarını kullanmasının sorunlu olabileceğini söylüyor. “Martılar, yiyecek bulmak söz konusu olduğunda harika bir bilgi kaynağı olduğumuzu fark etmiş gibi görünüyor.” diye de ekliyor. “Bununla birlikte, insanların yediği işlenmiş gıda türü, vahşi hayvanların diyetlerine nispeten yeni bir eklemedir ve tür azalmaları konusunda bir endişedir, onlar için gerçekten faydalı olup olmadığı belirsizdir.”

Kaynakça
https://www.newscientist.com/article/2375125-seagulls-choose-their-meals-based-on-what-people-nearby-are-eating/

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu içeriği paylaşın

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top