Eminim ki bu durum bir çoğumuzun başına gelmiştir. Pazardan veya marketten almış olduğumuz tatlı tip biberler acı çıkabiliyor. Peki bunun sebebi biberin türünün acı olması mı yoksa tatlı tür biberlerdeki bir bozukluk mu?

Bibere acı tadını içerisinde bulundurdurduğu kapsaisin adındaki lipofilik bir kimyasal vermektedir. Bu kimyasal bir çok biber türünde farklı miktarlarda bulunur. Fakat tatlı olarak aldığımız biberlerde bu oran yok denecek kadar azdır. Kapsaisin miktarı genetik koşullarla değişebileceği gibi çevresel etkenlerle de farklılaşabilmektedir.

Tatlı olarak aldığımız biberler eğer acı çıkıyorsa çevresel bir sebep biberdeki kapsaisin miktarını arttırmış olabilir. Yaygın olarak bunların en başında gelen etken ise yetiştirilme döneminde yeterince sulanmamış olmasıdır. Biberler nemli ortamları sever. Suyun yetersiz olması biberleri strese sokar ve sadece hayatta kalma moduna geçmeleri sebep olur.

Bu moda geçen biberlerde tohum oluşumu hızlanır ve kapsaisin miktarında artış görülür, ortaya çıkan biberler ince kabuklu ve acı olur.

Eğer bir biber yetiştiricisiyseniz ve tatlı tür biberleriniz yeterince sulandığı halde acı oluyorsa; toprak pH’ı ve sıcaklık gibi etkenleri göz önünde bulundurmanız gerekebilir.


Kaynak

https://todayshomeowner.com/how-to-keep-sweet-bell-peppers-from-tasting-bitter/

https://www.wallpaperflare.com/search?wallpaper=bell+peppers

Bu içeriği paylaşın
Yazar hakkında

İlayda Şimşek

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir