Matcha Neden Senin İçin İyi?

Matcha Nedir?

Matcha kelimesi ufalanmış çay anlamına gelir. Camellia sinensis adı verilen bitkinin genç yapraklarından elde edilir. Son derece kaliteli bir yeşil çay türü olan matcha, gölgede yetiştirilen çay ağacının yapraklarının oksitlenmeden kurutulup toz haline getirilmesiyle elde edilir. Gölgede yetiştirilmesi sonucu, yapraklardaki klorofil içeriğini arttırır bu da onları parlak yeşil ve besinlerle dolu yapan şeydir. Toz halinde tüketilen matcha çayının  faydalarını sizin için araştırdık:

5 Awesome Health Benefits of Matcha Green Tea
Matcha Çayı

Toz halindeki matcha başka hiçbir yiyecek, içecek veya geleneksel yeşil çayın yapamayacağı sağlık yararları sağlayan antioksidanlar, amino asitler, vitaminler ve mineraller içerir.

Matcha Çayı Faydaları Nelerdir?

1. Güçlü antioksidanlar içerir

Antioksidanlar vücudun savunma ajanlarıdır. Yaşlanmayı ve kronik hastalıkları önleyen kimyasal bileşiklerdir. Basitçe ifade etmek gerekirse, ne kadar çok sahipseniz, vücudunuz enfeksiyonlara ve hastalıklara karşı savaşta o kadar donanımlı hale gelir. Diğer yeşil çaylar gibi matcha da kateşin adı verilen bir antioksidan sınıfı içerir. Bu grup ayrıca iyi bilinen epigallokateşin gallatı (EGCG) içerir. Dünyanın en güçlü antioksidanlardan biri olan EGCG’nin iltihabı azaltması, kalbi ve beyni hastalıklardan koruması ve kansere karşı yapılan çalışmalarda umut vadettiği gözlemlenmiştir.

2. Kolesterolü düşürmede oldukça etkili

Matcha, içerdiği kateşinler ile doğal olarak kolesterol seviyelerini düşürmektir. Yeşil çayın LDL kolesterolü düşürdüğünü gösteren ilk insan çalışması, 2003 yılında Vanderbilt Üniversitesi Tıp Merkezi tarafından gerçekleştirildi. 12 haftalık bir deneme sırasında, çalışma katılımcıları yeşil çay özü içeren 375 mg kapsül aldı. Kapsüllerdeki polifenol seviyeleri, 35 fincan yeşil çay veya 3.5 fincan matchada bulunan miktara eşitti. Sonuçlar kolesterolde yüzde 16 azalma (*) gösterdi.

3. Stresin etkilerini azaltır

Matcha içerdiği L-theanine ve EGCG gibi fizyolojik olarak aktif amino asitlerin konsantrasyonu, nörokimyamız üzerinde olumlu etkilere sahiptir. Japon Zen rahipleri stresi azaltma ve meditasyona mükemmel bir yardımcı olan huzurlu bir odaklanma duygusunu teşvik etme amacıyla kullandı. Ortalama bir insan için matcha, günlük yaşamın stresiyle mücadele etmek için mükemmeldir; daha da iyisi, bu sakinleştirici etki uyuşukluğa neden olmaz, bunun yerine daha fazla odaklanmaya ve zihinde kalmaya yardımcı olur.

Kaygıyı daha da kötüleştirebilen kahvenin aksine, bu nöromodüle edici özellikler, depresyon semptomlarını bile iyileştirebilecek daha temiz bir enerji kaynağı oluşturur. Besin değeri ayrıca beyninize doğal olarak daha fazla nörotransmiter oluşturma şansı verir. 

Yapılan bir çalışmada iki ay boyunca günde 2 gram matcha tozu tüketmenin yaşlı insanlarda beyin fonksiyonlarını iyileştirmeye yardımcı olduğunu gösterdi. 3 ay boyunca her gün 2 gram matcha çayı içtikten sonra, katılımcının zihinsel durum testi puanları önemli ölçüde arttı (*)

4.Kilo vermeyi teşvik eder

Matcha çayı metabolizmanız için harika bir destek sağlar. Birçok kişi için günlük konsantre vitamin ve mineral dozu, yağ yakmak için enzimleri ve değişiklikleri oluşturmak için tam olarak ihtiyaç duydukları şeydir. 

American Journal of Clinical Nutrition, günde bir kez matcha çayı içmenin kalori yakma oranını artırdığını buldu ve bu ‘termojenez’ olarak da adlandırıldı.(*)

5. Sağlıklı cilt ve dişleri destekler

Matcha, diş etlerini ve dişleri temizlemeye yardımcı olan ve aynı zamanda çürüklere ve diş eti iltihabına neden olan zararlı bakterilerin aşırı büyümesini baskılayan antibakteriyel özelliklere sahiptir. Matcha çayı içerek cildiniz doğal ve sağlıklı bir ışıltıyı koruyacaktır.

6. O2 Stresi?

Oksidatif stres, oksijensiz radikaller vücudu baskıladığında ve hücrelere zarar verdiğinde ortaya çıkar. Bu, kanser, gen mutasyonları, Parkinson hastalığı, Alzheimer hastalığı, kalp krizi ve kalp yetmezliği gibi çok çeşitli hastalıklara yol açabilir. Matcha’daki antioksidanlar, vücuttaki bu molekülleri aktif olarak arar ve zararlı etkilerini etkisiz hale getirir (*)

Matcha Çayı Kullanımı

Her ne kadar çok yararlı bir çay olsa da fazla tüketildiğinde matcha çayı da insan vücuduna olan faydalarının fazla düzeyde kendisini göstermesi ile vücuttaki dozunun bozulmasına neden olabilir.

Aşırı kullanım gerçekleştiğinde sindirim sistemi üzerinde birtakım yan etkiler meydana getirebilir. Kafein içerdiğinden çok fazla ve art arda içmeniz tavsiye edilmediğinden günde en fazla iki kez matcha çayı içmek sizin için yeterli olacaktır.

Kaynaklar

Ide K, Yamada H, Takuma N, Park M, Wakamiya N, Nakase J, et al. Green tea consumption affects cognitive dysfunction in the elderly: a pilot study. Nutrients. 2014; 10: 4032–4042.

Song W.-Y., Aihara Y., Hashimoto T., Kanazawa K., Mizuno M. (−)-Epigallocatechin-3-gallate induces secretion of anorexigenic gut hormones. J. Clin. Biochem. Nutr. 2015;57:164–169. doi: 10.3164/jcbn.15-50. 

Osada K., Takahashi M., Hoshina S., Nakamura M., Nakamura S., Sugano M. (2001). Tea catechins inhibit cholesterol oxidation accompanying oxidation of low density lipoprotein in vitro. Comp. Biochem. Physiol. C Toxicol. Pharmacol. 128, 153–164. 10.1016/s1532-0456(00)00192-7.

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu içeriği paylaşın

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top