Minnesota Eyaletini İşgal Eden Futbol Topu Boyutundaki Japon Balıkları

ABD, Burnsville şehrinde (Minnesota eyaletinde bir şehir) balıklara zarar vermek istemeyen ancak evinde bakmaktan da vazgeçen evcil hayvan sahiplerinin göllere bıraktığı Japon balıkları aşırı büyüdü. Burnsville sosyal medya hesabından, yakın zamanda şehirdeki Keller Gölü’nde bulunan aşırı büyümüş Japon balıklarının fotoğrafları paylaşıldı.

Uzmanlar bu durumun artık evde balığına bakmak istemeyen kişilerin yaptığı, hayvan zarar görmeden en kolay şekilde göle bırakarak kurtulurum düşüncesinin istemeden de olsa doğaya zarar verdiğini söylüyor.

Washington Post’ta yer alan habere göre zararsız bir evcil hayvanken tatlı sularda serbest bırakılan akvaryum balıkları istilacı bir türe dönüşüyor.

Balıklar girdikleri yeni çevre içerisinde hızla çoğalabiliyor ve hali hazırda göl içerisinde yaşayan yerli türleri geride bırakarak onların doğal yaşam alanlarını yok edebiliyorlar.

Şehrin resmi Twitter hesabından yapılan açılamada “Lütfen evcil Japon balığınızı gölet ve göllere bırakmayın! Balıklar düşündüğünüzden daha çok büyüyor ve dip sedimentlerini bozup bitkileri kökünden sökerek su kalitesinin düşmesine neden oluyorlar. Bu iri akvaryum balıkları yakın zamanda Keller Gölü’nde bulundu.” denilerek halka balıklarını göllere bırakmama çağrısı yapıldı.

Daha fazla haber ve bilimsel yeniliklerden haberdar olmak için Moletik‘i takip edin!

Instagram, Twitter, Facebook, LinkedIn, YouTube, TikTok

+1
1
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
Bu içeriği paylaşın

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top