NASA’nın Perseverance Aracının İlk Kaya Örneği Toplama Denemesi Başarısız Oldu

NASA tarafından duyurulan bilgiye göre Mars’ta yaşam izlerini araştıran Perseverance aracının bir kraterden kaya numuneleri toplama görevi başarısız oldu. Araç yüzeyi delmekte sorun yaşamasa da, numune tüplerinde hiçbir kaya örneği olmadığı fark edildi. Böylece Mars kaşifinin ilk kaya örneği toplama denemesi başarısız oldu.

NASA’nın uzay aracı Perseverance, aylar önce Ingenuity adlı helikopter drone’u ile birlikte Mars’ta astrobiyolojik araştırmalar yaparak yaşamın izlerini aramak üzere Mars’a gönderilmişti. Mars’ın yüzeyinde dolaşarak krater ve benzeri bölgeleri inceleyen uzay aracı, son görevinde bir sorunla karşılaştı.

NASA’dan gelen duyuruya göre yakın zamanda Jezero Krateri’ne numune toplamak için giden araç, kraterden numune toplaması gereken araç, zeminde delik açma işlemini başarıyla tamamlasa da, aracın numune tüpü, görev sırasında bir sorun görünmemesine rağmen boştu. Bu haberin duyurulması ile beraber Perseverance’ın ilk kaya örneği toplama görevi başarısızlıkla sonuçlanmış oldu.

30 Temmuz 2020 tarihinde potansiyel yaşam izlerini araştırmak ve Mars’a insanlı yolculuğun yollarını bulmak için ABD’nin Florida eyaletindeki Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonu’ndan uzaya fırlatılarak kızıl gezegene gönderilen Perseverance uzay aracı, 19 Şubat 2021’de üzerinde taşıdığı Ingenuity isimli drone helikopteriyle birlikte Mars’a iniş yapmıştı. Uzun süren testlerin ardından helikopterden ayrılan Perseverance aracı, aylar önce kendi yolculuğuna çıktı. 

Jezero Krateri, Perseverance uzay aracının ana odak noktası. Bu kraterin günümüzden 3,5 milyar yıl önce oluşmuş olan bir göle ait olduğu düşünülüyor. Aracın bu bölgeden 1 Mars yılı, yani neredeyse 2 Dünya yılı kadarlık bir süre boyunca kaya ve toprak örneği toplaması ve Dünya’ya 500 gram kadar örnek getirmesi hedefleniyor.

Kaynak

https://t24.com.tr/haber/nasa-nin-uzay-araci-perseverance-in-mars-ta-ilk-tas-toplama-denemesi-basarisiz-oldu,970691

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu içeriği paylaşın

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top