Parmak İzine Bakılarak Cinsiyet Tayin Edilebildiğini Biliyor Muydunuz?

Bartın Üniversitesi’ndeki araştırmacıların yaptıkları yeni teknoloji ile Dünya’da ilk kez olay yerinde tespit edilen parmak izinin hangi parmak olduğunu ve parmak izi sahibinin cinsiyeti tespit edilebilecek. Ayrıca Bartın Üniversitesi’nden Eyüp Burak Ceyhan bu sistemin Milli Güvenlik oldukça yararlı olabileceğini söylüyor.

Bartın Üniversitesi’nde bir grup bilim insanı yaptıkları doktora tezleri sonucunda soruşturmaları hızlandıracak, kriminal vakaları aydınlatacak bir teknoloji geliştirdi. 2012’den beri yaptıkları araştırmaları sonucunda tamamladıkları doktora tezinden üreterek, 2016 yılında yaptıkları patent başvurusu sonuçlandı. Bu sayede de Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT) tarafından incelemeli patent belgesi alan sistem ile araştırmacıların doktora tezinin de konusu olan “10 Parmaktan Herhangi Biri Temel Alınarak Yeni Bir Yaklaşımla Parmak İzinden Cinsiyet Tespit Eden Zeki Sistem” geliştirilmiş oldu.

Bu teknoloji sayesinde hem kriminal alanda kaybedilen zaman ve emek kaybı önlenecek hem de dava ve soruşturma süreçleri hızlanması sağlayacak. Yapılan parmak izi teknolojisi için şuan yurt dışı ve yurt içi dönüşler gayet olumlu. 

BARTIN ÜNİVERSİTESİNDE GELİŞTİRİLEN VE DÜNYA’DA İLK OLAN SİSTEMLE KRİMİNAL VAKALAR YAPAY ZEKÂ İLE KOLAYCA ÇÖZÜLECEK. (BÜLENT BOSTANCI/BARTIN-İHA)

Hatta parmak izinden cinsiyet tahmin eden bu sisteminin yanında şimdi de Dr. Öğr. Üyesi Ceyhan parmak izinden ayak boyunun tespit edilebildiği yapay zeka tabanlı yeni bir sistem geliştirdi. Bu sayede olay yerinde tespit edilen parmak iziyle sahibine ait daha önce hiçbir bilgi olmasa bile, parmak izi sistemiyle parmak izinin sahibinin ayak boyunu yüzde 90’ların üzerinde başarı oranı ile tespit edilebilecek.

Çeşitli deneylerle güvenilirliği test edilen bu sistemler; emniyet, jandarma ve istihbarat teşkilatının kriminal birimlerine suç ve suçluyla mücadelede hem de dava süreçlerinde önemli katkılar sağlayacak. 

Kaynaklar

Bartın Üniversitesi Haberleri, https://w3.bartin.edu.tr/haberler/universitemizden-guvenlik-alaninda-yeni-bir-patent.html

CNN Haber, Parmak İzinden Cinsiyeti Belirliyor

Yeni Şafak, Dünyada ilk kez geliştirildi: Parmak izinden tespit edilecek

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu içeriği paylaşın

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top