Geçtiğimiz ocak ayında dünyada ilk kez genetiği değiştirilmiş bir domuzdan alınan kalp, bir insana nakledilmişti. Ne yazık ki operasyondan 2 ay sonra hasta nedeni bilinmeyen bir şekilde hayatını kaybetmişti. Bu durum bazı insanların aklında hayvanlardan insanlara organ nakli (xenotransplant) yapılamayacağı ya da CRISPR yöntemiyle genetik düzenlemeler yapılmasının ölümcül sonuçlar doğuracağı şeklinde düşüncelere sebep olmuştu.

Hastanın ölüm nedeni belli oldu. Durumun, organın bir hayvana ait olmasından ya da genetik düzenlemeler yapılmış olmasının ötesinde, bir virüs nedeniyle meydana geldiği anlaşıldı. Dolayısıyla xenotransplantasyon yönetiminin başarısız olması gibi bir durum söz konusu olmamakla birlikte, gelecekte bu yöntem ile organ nakilleri yapmaya devam etmek mümkün olacak. Elbette ki organları virüslerden izole etmek ve bundan emin olmak pek mümkün görünmediğinden benzer talihsizlikler nedeniyle başka insanların hayatlarını kaybetmelerinin önüne geçebilmek için bilim insanlarını zorlu süreçler bekliyor.

Daha fazla detaylı bilgi için Virolog Dr. Semih Tareen’in bu haber hakkında yazmış olduğu tweet flood’una göz atın;

Bu içeriği paylaşın
Yazar hakkında

Cenk Dunat

Marmara Üniversitesi Biyoloji bölümünden mezun oldum. M.Ü. Biyolojik Bilimler Kulübünün 2020 - 2021 dönemi başkanlığını yürüttüm. Bilimi ve teknolojiyi herkes için anlaşılır ve ulaşılabilir hale getirmek amacıyla kulübümüzden edindiğim deneyimlerden faydalanarak Moletik'i kurdum. Yazarlarımızın da destekleriyle birlikte yeni bir yolculuğa yelken açtık :) Bu yolculukta bize katılın!

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.