Resveratrol, Yaşlı Farelerde Erektil Disfonksiyonu İyileştiriyor

Araştırmacılar, Resveratrol molekülünün büyük olasılıkla SIRT1 proteinini aktive ederek, yaşlı farelerde erektil işlevi geri getirdiğini gözlemlemişlerdir. Erektil disfonksiyon tedavilerinde Tadalafil ile, birlikte uyum göstereceği öngörülmektedir.

Resveratrol Molekülü

Polifenol ailesinden gelen Resveratrol, en umut verici yaşlanma karşıtı moleküllerden biridir. David Sinclair’in Harvard Üniversitesi’ndeki laboratuvarında bu bitkisel kaynaklı kimyasal hakkında çalışmalar yürütülmüştür. Bu şekilde Resveratrolün, yaşlanma hastalıklarına karşı koruyucu etki sağlayan bir protein olan SIRT1’i aktive ederek işlev sağladığı görüldü. Sinclair’in araştırması sonunda GlaxoSmithKline ile 720 milyon dolarlık devasa bir anlaşmaya yapıldı, ancak birkaç yıl sonra GSK, çeşitli sorunlar nedeniyle programı isteksizce kapatmak durumunda kalmıştır. Yine de Resveratrol terk edilmedi ve çok sayıda çalışma, bazıları SIRT1 ile ilgisi olmayan çeşitli faydalı etkilerini kanıtladı. Resveratrolün gerçekten SIRT1’i etkinleştirip etkinleştirmediği ve bu tür bir aktivasyonun yaşam ve sağlık süresi için faydalı olup olmadığı sorusunun şu anda tartışıldığını söyleyebiliriz. Bu yeni çalışmada, bir grup araştırmacı, tartışmaya katkıda bulunuyor.

Fareler de Aynı Sorundan Muzdarip

Araştırmacılar Resveratrolün SIRT1 üzerinde etkisini gözlemlemek için yaşlı farelerde erektil disfonksiyonu gözlemlemeye karar verdiler. 68 fare, dört gruba ayrıldı:

  1. Kontrol grubu
  2. Resveratrol grubu
  3. SIRT1 inhibitörü olan Nikotinamid’in (NAM) verildiği bir grup
  4. Resveratrol ve erektil disfonksiyonun bilinen tedavisinde uygulanan ilaç olan Tadalafil’in beraber verildiği bir grup

8 haftalık süreçte Resveratrol takviyesi, SIRT1’de artışla beraber erektil disfonksiyonda iyileşmeye yol açmıştır. NAM grubunda ise hem SIRT1 seviyeleri düşmüş hem de kontrol grubuna göre erektil disfonksiyon şiddetlenmiştir. Dördüncü grup ise en iyi sonucu vermiştir. Bu da Resveratrol ve Tadalafil’in erektil disfonksiyona karşı uyum içinde çalıştığını düşündürtmüştür.

Araştırmacılar aynı zamanda histolojik değişimleri de analiz ettiler. Resveratrol takviyesi, daha iyi fonksiyonun göstergesi olan korpus kavernozumdaki düz kas ve endotel dokusunda iyileşmeyi sağlamıştır. Tadalafil, Resveratrolün olumlu etkilerini güçlendirirken, NAM takviyesi tam tersi sonuçlar vermiştir.

Nitrik oksit (NO) düzeyleri, erektil disfonksiyonla ters orantılıdır. Çalışmada Resveratrol takviyesi NO düzeylerini arttırmıştır. Bu durum Resveratrolün Tadalafil ile uyumunu açıklar çünkü Tadalafil gibi ilaçların çalışması için minimum NO düzeylerine ihtiyaç vardır. Başka bir çalışmada SIRT1’in NO üreten enzim olan nitrik oksit sentazı aktive ettiği görülmüştür. Bu şekilde vasküler gevşeme, dolayısıyla erektil fonksiyon desteklenmiştir. Bu durum genel etkiye katkıda bulunmuş olabilir.

Erektil disfonksiyon da diğer yaşlanmaya bağlı rahatsızlıklar gibi oksidatif stresten etkilenir. Araştırmacılar oksidatif stresin iki belirtecini kontrol ettiler. Resveratrolün, serbest radikalleri ortadan kaldıran antioksidan enzim SOD’u arttırdığı ve doku hasarının göstergesi olan MDA düzeyini azalttığı gözlenmiştir. Oksidatif stres bakımından Tadalafil ile birlikte uygulamanın avantajı diğer kıstaslara göre çok belirgin olmasa da yine de önemlidir. Genel olarak Resveratrolün faydaları, istatistiksel olarak anlamlıdır.

Şekil 1. Kontrol grubu, Resveratrol, NAM ve Resveratrol+Tadalafil tarafından SIRT1 ekspresyon modülasyonundan sonra erektil fonksiyon değerlendirmesi.

Resveratrolün Erektil Disfonksiyon için İlaç Adaylığı Mümkün mü?

Daha önce yine farelerde, yaşlanmanın değil diyabetin neden olduğu erektil disfonksiyon için Resveratrol tedavisi denenmişti. Yaşlanma gibi diyabet de farelerle insanlarda ortak görülen bir durum olduğu için o çalışmadan elde edilen olumlu sonuçlar önem taşır. Araştırmalar, önceki bulguları ve kendi bulgularını birlikte ele aldıklarında Resveratrolün mevcut olanlardan daha güvenli bir tedavi olduğunu düşünüyorlar.

Çalışmanın sınırlandırıcı bazı yönleri vardır. SIRT1 inhibitörü kullanılmış olsa da Resveratrolün gerçekten bu yolla çalıştığından emin olmak için SIRT1 aktivasyonunu başka yollarla da görmek, bulguları destekleyici olabilirdi. Ayrıca, tek başına Tadalafil ile tedavi edilen bir grup olsaydı, Tadalafil ve Resveratrol arasında gözlemlenen uyum hakkında daha kesin bir kanıt sağlayabilirdi.

Kaynak

Resveratrol Ameliorates Erectile Dysfunction in Old Rats

Yu, W., Wang, J., Dai, Y. T., Wang, B., Xu, Y., Gao, Q. Q., & Xu, Z. P. (2022). Modulation of SIRT1 expression improves erectile function in aged rats.

Baur, J. A., Pearson, K. J., Price, N. L., Jamieson, H. A., Lerin, C., Kalra, A., … & Sinclair, D. A. (2006). Resveratrol improves health and survival of mice on a high-calorie diet. Nature444(7117), 337-342.

Elibol, B., & Kilic, U. (2018). High levels of SIRT1 expression as a protective mechanism against disease-related conditions. Frontiers in endocrinology, 614.

Pollack, R. M., Barzilai, N., Anghel, V., Kulkarni, A. S., Golden, A., O’Broin, P., … & Crandall, J. P. (2017). Resveratrol improves vascular function and mitochondrial number but not glucose metabolism in older adults. Journals of Gerontology Series A: Biomedical Sciences and Medical Sciences72(12), 1703-1709.

Mattagajasingh, I., Kim, C. S., Naqvi, A., Yamamori, T., Hoffman, T. A., Jung, S. B., … & Irani, K. (2007). SIRT1 promotes endothelium-dependent vascular relaxation by activating endothelial nitric oxide synthase. Proceedings of the National Academy of Sciences104(37), 14855-14860.

Fukuhara, S., Tsujimura, A., Okuda, H., Yamamoto, K., Takao, T., Miyagawa, Y., … & Okuyama, A. (2011). Vardenafil and resveratrol synergistically enhance the nitric oxide/cyclic guanosine monophosphate pathway in corpus cavernosal smooth muscle cells and its therapeutic potential for erectile dysfunction in the streptozotocin-induced diabetic rat: Preliminary findings. The journal of sexual medicine8(4), 1061-1071.

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu içeriği paylaşın

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top