Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Aşısında Dördüncü Doz için Onay Verdi, Yaş Sınırı Düşürüldü

4.doz
4.doz aşı
4.doz aşı

Sağlık Bakanlığı koronavirüs aşıları için alınan yeni kararları açıklandı. 15 yaş ve üzeri tüm vatandaşlar ile 12 yaş ve üzeri kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşlar koronavirüs aşısı olabilecek. Ayrıca artık, dördüncü doz koronavirüs aşısı da vurulabilecek.

Sağlık Bakanlığı, 15 yaş ve üzeri herkesin aşı olması için onay verdi. Ayrıca 12 yaş ve üzerinde olup kronik rahatsızlığı bulunan gençlerin de aşı olmasına izin verildi. Böylece kronik rahatsızlığı bulunan yaşı genç kişilerin de koronavirüs aşısı olabilmesinin önü açılmış oldu.

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Turan daha önce yaptığı bir açıklamada “Dünyada aşı trendine bakacak olursanız pek çok ülkede aşı trendinde aşı yaşını 15 hatta 12 yaşa kadar indiren ülkeler var. Biz ilk etapta 15 yaşa kadar indirip, 12-15 yaş arasında da yüksek riskli hastalık sahibi, hastalığı olan çocuklar için aşılama konusunu konuşuyoruz. Bu konuda net bir karar alınacak yakın zamanda. Okulların açılmasından önce olması tabii ki hedefimiz. Öncelikle okullar açılmadan bu işi yapmak, çocukların yeterli immünizasyonunu sağlamak için düşünülmekte. İlk etapta 15 yaşa kadar 12-15 yaş arasında da yüksek riskli grubu aşılama planı var” demişti. 

PCR testi pozitif çıkan vatandaşların aşı olabilme süresi de düşürüldü

Sağlık Bakanlığı’nın daha önce aldığı bir karar ile PCR testi pozitif çıkan vatandaşlara, sürecin üçüncü ayı itibarıyla aşı hakkı veriliyordu. Açıklanan yeni karar ile bu süre düşürüldü. Artık test sonucu pozitif çıkan vatandaşlar1 ay sonra koronavirüs aşısı vurulabilecekler. 

Sağlık Bakanlığı, Türkiye’deki vatandaşlar için dördüncü doz aşı hakkını tanıdı

Sağlık Bakanlığı’nın koronavirüs aşılarıyla ilgili aldığı bir yeni diğer karar dördüncü doz aşı hakkının tanınmış olması. Daha önce 2 doz Sinovac aşısı vurulan vatandaşlar için üçüncü doz olarak BioNTech aşısı vuruluyordu. Ancak bazı ülkelerin iki doz BioNTech aşısını zorunlu kılması üzerine yeni bir karar alan Sağlık Bakanlığı, Türkiye’deki vatandaşlar için dördüncü doz aşı hakkını tanıdı. Alınan bu yeni karara göre isteğe bağlı olarak üçüncü dozdan 21 gün sonra dördüncü doz aşı uygulaması yapılabilecek. Böylece iki doz Sinovac vurulmuş olan bir vatandaş, iki doz da BioNTech aşısı olabilecek.

Daha önce şirketin kurucusu Prof. Dr. Uğur Şahin, iki doz BioNTech aşısı ile ilgili olarak Delta varyantına karşı etkili olduğunu açıklamış, şirketin web sitesinde yapılan bir güncelleme ile üç doz BioNTech aşısının Delta dahil olmak üzere tüm varyantlara karşı en yüksek koruyucu etkinliği sağladığı belirtilişti. Öte yandan şirketin halihazırda yalnızca delta varyantına karşı etkili olan bir aşı geliştirmiş olduğu da bilinen bilgiler arasında;

Sağlık Bakanlığı’nın aldığı yeni kararlar sosyal medyada bazı vatandaşlar tarafından hiç aşı olmamış kişileri teşvik etmek yerine zaten aşılı olan insan sayısını artırarak aşı sayısını yükseltmek şeklinde eleştirildi. Pek çok ülkenin henüz 3. doz aşıyı kabul etme aşamasında ve gerekliliğini tartışıyor olduğundan 4. doz aşı çalışmaları için sunabileceğimiz pek veri bulunmuyor. Bu konu hakkındaki görüşlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşmayı unutmayın 👇

Moletik Ana Sayfasına gitmek için tıklayın

Instagram’da Moletik’i takip edin

Twitter’da Moletik’i takip edin

Bu içerikler de hoşunuza gidebilir 👇

Kaynak

https://www.sozcu.com.tr/2021/saglik/saglik-bakanligindan-yeni-asi-kararlari-6595640/

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu içeriği paylaşın

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top