Novartis AG, Sandoz birimini şirketten ayırarak şirketi yeniden yapılandırmayı ve yenilikçi ilaç geliştirmeye odaklanmayı planlıyor. Ayırma hamlesiyle Avrupa’nın en büyük eşdeğer ve biyobenzer ilaç şirketinin ortaya çıkabileceği belirtiliyor.

Novartis CEO’su Vas Narasimhan birimin ayrılmasının şirketin son teknoloji ilaçlara daha iyi odaklanmasına yardımcı olacağına inandığını söyledi.

“Bu kararın hissedarlarımızın çıkarını en iyi şekilde gözetecek karar olduğunu ve yeni bir Novartis yaratacağını düşünüyoruz” diyen Narasimhan, “Bu hamle Novartis’in yenilikçi bir ilaç şirketi olma konusunda yolculuğunu tamamlayacak” ifadelerini kullandı.

Novartis bu hamleyle birlikte ilaç üreticilerinin inovasyonu benimseme ve jenerik iş kollarını şirketten ayırma trendine katılan son ilaç şirketi oldu. İngiltere merkezli ilaç devi GSK da yakın dönemde yeni ilaçlar geliştirmeye odaklanmak amacıyla tüketici sağlığı birimini şirketten ayırmış, birim Haleon adını almıştı.

1996’da Sandoz ve Ciba-Geigy şirketlerinin birleşmesiyle kurulan Novartis’in ardından Sandoz markası birkaç yıl boyunca pasif kalmıştı. Novartis 2003’te global jenerik işlerini tek bir marka altında birleştirmek amacıyla Sandoz’u yeniden tesis etmişti. 

Bu içeriği paylaşın
Yazar hakkında

Cenk Dunat

Marmara Üniversitesi Biyoloji bölümünden mezun oldum. M.Ü. Biyolojik Bilimler Kulübünün 2020 - 2021 dönemi başkanlığını yürüttüm. Bilimi ve teknolojiyi herkes için anlaşılır ve ulaşılabilir hale getirmek amacıyla kulübümüzden edindiğim deneyimlerden faydalanarak Moletik'i kurdum. Yazarlarımızın da destekleriyle birlikte yeni bir yolculuğa yelken açtık :) Bu yolculukta bize katılın!

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.