Novartis AG, Sandoz birimini şirketten ayırarak şirketi yeniden yapılandırmayı ve yenilikçi ilaç geliştirmeye odaklanmayı planlıyor. Ayırma hamlesiyle Avrupa’nın en büyük eşdeğer ve biyobenzer ilaç şirketinin ortaya çıkabileceği belirtiliyor.

Novartis CEO’su Vas Narasimhan birimin ayrılmasının şirketin son teknoloji ilaçlara daha iyi odaklanmasına yardımcı olacağına inandığını söyledi.

“Bu kararın hissedarlarımızın çıkarını en iyi şekilde gözetecek karar olduğunu ve yeni bir Novartis yaratacağını düşünüyoruz” diyen Narasimhan, “Bu hamle Novartis’in yenilikçi bir ilaç şirketi olma konusunda yolculuğunu tamamlayacak” ifadelerini kullandı.

Novartis bu hamleyle birlikte ilaç üreticilerinin inovasyonu benimseme ve jenerik iş kollarını şirketten ayırma trendine katılan son ilaç şirketi oldu. İngiltere merkezli ilaç devi GSK da yakın dönemde yeni ilaçlar geliştirmeye odaklanmak amacıyla tüketici sağlığı birimini şirketten ayırmış, birim Haleon adını almıştı.

1996’da Sandoz ve Ciba-Geigy şirketlerinin birleşmesiyle kurulan Novartis’in ardından Sandoz markası birkaç yıl boyunca pasif kalmıştı. Novartis 2003’te global jenerik işlerini tek bir marka altında birleştirmek amacıyla Sandoz’u yeniden tesis etmişti. 

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu içeriği paylaşın
Yazar hakkında

Cenk Dunat

Merhaba, ben Cenk! Moletik.com’un kurucusu ve içerik üreticisiyim. Marmara Üniversitesi Biyoloji bölümü mezunu, Boğaziçi Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği yüksek lisans ve İ.Ü. Bilgisayar Programcılığı öğrencisiyim. Burada herkes için anlaşılır bilim üretmek ve yayınlamak amacıyla ekipçe çalışmaktayız. Bu yolculukta içeriklerimizi paylaşarak ve yorum yaparak bizi desteklemeyi ve hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın :)

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir