Tesla, İnsansı Robotu Optimus’un Yeni Videosunu Yayınladı: Yoga Yapıyor!

Tesla, Optimus adını verdiği insansı robota yoğun bir şekilde çalışıyor. Son video paylaşımı, Tesla Optimus’un iyi bir ilerleme kaydettiğini gözler önüne seriyor. Hatırlarsanız daha önceki gösteriminde robot sahnede yürürken bile titreyerek ilerliyor ve her an düşecekmiş gibi bir görünüm veriyordu. Aradan geçen zamanda yapılan iyileştirme ve gelişmelerle robot artık yoga dahil karmaşık hareketleri rahatlıkla yapabiliyor. Tesla’nın resmi Twitter (X) hesabında paylaşılan bu son video, Optimus’un yeteneklerindeki hızlı gelişimi gösteriyor.

Mayıs 2023’te yayınlanan bir önceki videoda, Optimus’un nesneleri tutabilme yeteneği tanıtılmıştı. Şimdi ise, Optimus’un nesneleri düzenleme yeteneği de dikkat çekiyor. Ayrıca, Tesla’nın otomobillerinde kullanılan yapay zeka, şimdi Optimus’un işlevselliğine entegre edilmiş durumda.

Paylaşılan video, Tesla Optimus’un esneklikle yoga yapabildiğini gözler önüne seriyor. Bu robotun yaptığı hareketlere baktığınızda, onun bir insan gibi hızlı ve kontrollü hareket ettiğini görmek şaşırtıcı. Ayrıca, Optimus’un denge yeteneklerine hayran kalmamak elde değil. Tesla, Optimus’u sürekli olarak geliştirmeye devam ediyor ve son paylaşılan video, bu robotun inanılmaz bir ilerleme kaydettiğini açıkça gösteriyor. Bakalım, Tesla Optimus, Boston Dynamics’in Atlas gibi en iyi insansı robotlarla rekabet edebilecek mi? Gelecekte neler göreceğiz, bekleyip göreceğiz.

Bu videoyu izlerken dikkatimi çeken ilk şey kullanılan müzik oldu. Sizce Tesla videoda kullandığı Ex Machina filminin “Bunsen Burner” müziğiyle ne mesaj vermeye çalışıyor? Bilmeyenler için Ex Machina, gelişmiş yapay zekaya sahip bir robotun özgür kalma hikayesinin anlatıldığı bir filmdi. Spoiler vermemek adına bu süreçte robotlarla insanlar arasında geçen olayları filmi izleyerek bakmanızı tavsiye ederim. Böyle bir filmin müziğini, benzer bir teknolojinin tanıtımında kullanmak sizce tanınırlık kazanmasına olumlu etki sağlayan bir durum mu yoksa risk almak mı? Malum, filmin sonu ortadayken.

Yapay zeka ve mekatronik sistemlerin bu denli baş döndürücü hızı hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünde bizlerle paylaşın.

+1
2
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
Bu içeriği paylaşın

1 thought on “Tesla, İnsansı Robotu Optimus’un Yeni Videosunu Yayınladı: Yoga Yapıyor!”

  1. Bence gelecekte böyle robotları sık sık göreceğiz ve hayatımızın bir parçası olacak. Nasıl telefonları, bilgisayarları her gün kullanıyoruz aynı şekilde bu robotları da kullanacağız. Ayrıca birçok meslek grubu ortadan kalkacak. Örneğin hali hazırda yapay zeka ile çalışan metro trenleri ve Amazon’un açtığı kasiyersiz süpermarket gibi :))

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top