Elon Musk’ın Beyne Çip Takma Projesi Neuralink, İnsan Testleri İçin Onay Aldı!

Elon Musk’ın yıllardır üzerinde çalıştığı projelerden biri de çoğu kişinin bildiği Neuralink. Yaygın olarak “beyne çip takma” olarak bilinen bu proje, gerçekten de insan beynine çip yerleştirmeyi hedefleyerek insan hayatını yeni bir noktaya taşımak amacı güdüyor. Paylaşılan son haberlere göre, Neuralink ekibi insanlı çalışmalar için onay aldığını duyurdu. ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nin (FDA) insanlı testler için onay verdiği bildirildi.

Neuralink, konuyla ilgili Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, FDA ile yoğun bir iş birliği içinde olduklarını vurguladı. Ayrıca, gelecekte insanlı testler için başvuruda bulunacaklarını duyurdu.


Heyecanla paylaşmak istiyoruz ki, FDA’dan ilk insan klinik çalışmamızı başlatma onayını aldık! Bu, Neuralink ekibinin FDA ile yakın işbirliği içinde yaptığı inanılmaz çalışmanın bir sonucudur ve teknolojimizin ileride birçok insanın yardımına dokunabilmesi için atılan önemli bir adımdır. Klinik deney için henüz başvurular açılmamıştır. Bu konuda daha fazla bilgiyi yakında duyuracağız!

Öte yandan birkaç ay önce Reuters tarafından ortaya atılan bir iddia, FDA’nın geçtiğimiz yıl Neuralink’in insanlı testlerine onay vermediğini göstermişti. Kararın nasıl ve neden değiştiği bilinmiyor. FDA’dan resmi bir açıklama gelmese de Neuralink ekibi mutlu görünüyor.

Neuralink insan beynine neden çip yerleştirmek istiyor?

Bir insanın beynine çip yerleştirmek, teknik olarak o insana istediğiniz her şeyi yaptırabileceğiniz şekilde programlamak anlamına gelebilir. Neyse ki Neuralink’in amacı kağıt üzerinde bu çiplerle görme veya hareket yeteneklerini kaybetmiş olan bireylerin yeniden sağlıklı bir yaşama kavuşmasını sağlamak şeklinde biliniyor. Elbette böyle bir teknolojinin geliştirilebilmesi hiç kolay bir süreç değil. Neuralink, yıllar boyunca hayvanlar üzerinde testler yapmış olsa da, insanlar için ne gibi zorluklarla karşılaşılacağı hala belirsizliğini koruyor.

[HASSAS GÖRÜNTÜ] Neuralink’in beyne yerleştirildiği ameliyat videosu

Neuralink ekibi daha önce yayınlanan videoda, beyin-makine arayüzünü sağlayan çipin bir canlıya nasıl yerleştirildiğini göstermişti. Videoda tüm ameliyat sürecinin bir robot ile gerçekleştirildiği görülüyor.

Sizin bu teknoloji için görüşleriniz nedir? Yorumlar bölümünde bizlerle paylaşmayı unutmayın 🙂
Benzer içerikler için Moletik’i takip edin.

+1
1
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
Bu içeriği paylaşın

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top