Bilimsel Olarak “Ruh Eşleri” Gerçek mi?

Karşınıza çıkan yüzlerce insandan sadece biri veya birkaçı, size diğerlerinden çok farklı ve özel geliyorsa; onun, ruh ikiziniz olduğunu düşünüyorsanız haklı olabilirsiniz. Biyolojik olarak konuşursak, insanlar için ruh eşleri tamamen gerçektir. Ancak tüm ilişkiler gibi, ruh eşleri de karmaşık olabilir. Ruh Eşleri hakkında hazırladığımız yazımızda daha detaylı bilgilerle sizlerleyiz.

Bir psikiyatrist olan Dr. Amir Levine, The Washington Post’ta yayımlanan makalesinde “hepimizin bazı insanları diğerlerinden daha özel görmesini sağlayan bir sinir sistemi ile doğduğunu” söylüyor. 

Biyolojik olarak konuşursak, insanlar için ruh eşleri tamamen gerçektir. Ancak tüm ilişkiler gibi, ruh eşleri de karmaşık olabilir.

Amir Levine

“Ruh eşi” kavramı için bilimsel olarak anlaşılmış net bi tanım yok ancak hayvanlar aleminde insan türü uzun ilişkiler kurabilecek küçük bi grupta yer alıyor. Bahsi geçen cinsel tekeşlilik değil. Birini diğerlerinden üstün tutma, kalabalıktan ayırma ve onlarca yıl beraber olma. İnsan, birini bu şekilde özel olarak görmek için nörodevreler ile evrimleşmiştir.

Zaten Herkes Farklıyken, Ruh Eşimiz Nasıl Daha Farklı Gelebiliyor?

DNA’mız, beyinlerimiz, yüzümüz farklı farklı olmasına rağmen yine de bir başkasını diğerlerinden özel ve üstün tutuşumuz evrimleşmiş sinir devrelerimizden kaynaklı. Bu özelliğimizi hafife alıyoruz belki ama hayvanlar aleminde hiç de sık rastlanılmayan bir durum bu. Bizim sinir devrelerinin bir benzer versiyonu çayır faresi denilen küçük bir kemirgende de mevcut. Bir çayır faresi diğer eşini bulduğunda bir kez çiftleşir ve devamlı olarak birlikte hareket ederler. İlginç olan şu ki, bunlara benzeyen dağ veya tarla fareleri eş bulma ve ilişki yürütme açısından gelişigüzel hareket eder. Kemirgenlerin beyinlerindeki bu farklılık incelendiğinde çayır farelerinin striatumlarında daha fazla oksitosin ve vazopressin reseptörü olduğu ortaya çıktı. Bunun anlamı şu; bu hormonlar güven, sevgi ve bağlanma duygularıyla bağlantılıdır. Yani, çayır farelerinin eşleriyle yakınlık kurmasını sağlayan bir farktır bu.

Ancak tabii ki fareden fareye bu bağlılık derecesi farklılık gösterebilir çünkü kiminde daha az oksitosin reseptörü bulunurken kiminde ise çok daha fazladır ve bu eşine olan dikkatine yansır. Aynı şey insanlarda da geçerlidir. Bazı insanlar bakıp gözetmeye, bağlılık kurmaya daha fazla eğimli olabilir.

Hissedilen Çekim Nasıl Oluyor?

Çekim yasaları gibi bilim tarafından pek destek bulamayan teorilerin yanı sıra nörobilim araştırmalarına baktığınızda, tek eşli kemirgenleri birbirine bağlayan şeyin koku olduğunu görüyorsunuz. İnsanlarda da durum farklı değil. Görüntü ve koku eşlerimizi nasıl seçtiğimizin önemli bir parçası.

Biyolojik olarak bakıldığında yakın arkadaşlar da beyin yapıları olarak birbirine benzer ve aynı zamanda yapılan deneye göre vücut kokularında bile önemli ölçüde bir benzerlik mevcut.

Ruh Eşi Tek Midir Peki?

Ruh eşleri, beynimize kazınır bundan dolayı ayrılıklar ve kayıplardan sonra toparlanmak ve yeniden hayata karışmak oldukça güçtür. Ancak birini özel kılmak zorunda olduğumuz bu yetenek sayesinde beynimiz bunu tekrar tekrar yapabilir. Bu yüzden hayatımızda birden fazla ruh eşimiz olabilir…

Bazı insanlar hayatımızda sadece bir ruh eşi olduğuna inanır. Ama bu, bir ayrılıktan sonra başka birini bulabileceğini ve mutlu olabileceğini düşünmenin önünde duruyor.
Kanıt, baktığınız her yerdedir.

Amir Levine

Son olarak konu ile alâkalı olarak, oldukça popüler bir dizi ve film platformu olan Netflix üzerinden yayımlanan 8 bölümlük bir Fransızca dizi olan “Osmosis” i izleyebilirsiniz. Bir yapay zeka uygulamasının insanların beyin verilerini inceleyerek dünyanın herhangi bir yerindeki ruh eşlerini bulmasını konu alan bu dizi de oldukça ilginç. Merak ederseniz dizinin fragmanı aşağıda 🙂 İyi seyirler.

İlk Yayımlanma Tarihi: 8 Ekim 2022
Güncellenme Tarihi: 23 Eylül 2023

Kaynakça
Levine, A. (September 16, 2022). “Are soul mates real, according to science?”. The Washington Post.

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu içeriği paylaşın

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top