Böbrek Sağlığını İzleyen Giyilebilir Ultrasound Cihazı

Yeni inovatif cihaz: Böbrek Sağlığını İzleyen Giyilebilir Ultrasound Cihazı.

Böbrek hastalığının önemli risk faktörleri arasında yüksek tansiyon, diyabet, genetik faktörler, yaş, obezite ve sigara içme gibi faktörler bulunmaktadır. Türk Nefroloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Kenan Ateş, kronik böbrek hastalığının dünyada her 10 erişkinden birini etkilediğini ve her yıl 2,5 milyon kişi hastalığın yol açtığı sorunlar nedeniyle hayatını kaybettiğini belirtmiştir. Daha önceden giyilebilir kalp pili icadı ve meme kanserinin erken teşhisinde kullanılan elektronik sütyen projesi ile adını bilim dünyasına duyuran Canan Dağdeviren; mesane hacim izleme için uygun ultrason mesane yama (cUSB-Yama) üzerinde yaptığı çalışmayı Nature Electronics’te geçtiğimiz haftalarda yayımladı.

Bu projede, esneyebilir bir substrat içine gömülmüş çok fazlı dizilere dayanan, mekanik olarak sağlam, uygun ve canlı hacimsel organ izleme sağlayabilen uygun bir ultrason mesane yaması sunulmaktadır. Ultrason Araştırma & Çeviri Merkezi ve MGH Radyoloji Bölümü iş birliğiyle şimdiye kadar yapılan en büyük klinik çalışma (erkek ve kadın eşit konulara sahip 50+ birey) mesane izleme pilot klinik çalışmasında yama kullanılmıştır. Cihaz, idrar kesesini 15 cm’ye kadar derinlikte 0,6 mm’den daha az eksenel çözünürlükle görüntüleyebilmektedir. Bu teknoloji, kantitatif görüntüleme yoluyla derin dokular ve kıvrımlı organlar hakkında bilgi sağlayabilen ve yumuşak doku bozuklukları hakkındaki anlayışımızı genişleten piezoelektrik ultrason dönüştürücüleri oluşturmak için de kullanılabilir. İnsan epidermisi ile karşılaştırılabilir elastik bir modüle sahip gerilebilir bir substratın kullanılması, insan vücuduna uyumlu ve kesintisiz bir yapışmanın yanı sıra akustik olarak ince bir tabaka sağlar ve ultrason görüntülemede sıklıkla kullanılan rahatsız edici ultrason jeli olmadan çalışmaya izin vermektedir. Bu cihaz, böbrek sağlığının izlenmesinde son derece etkili olması amaçlanmaktadır.

Ultrason Dizilerinin Tasarımı Ve Performansı

1D aşamalı dizinin tasarımı, geleneksel dönüştürücü üç portlu ağa dayanmaktadır. Mesane görüntüleme için uzamsal çözünürlüğü ve derinliği dengelemek için 1 elemanlı ve 64.3 MHz’lik bir çalışma frekansına sahip 5D aşamalı dizi önerilmiştir. Gerçek zamanlı görüntüleme elde etmek için bir veri toplama arayüzü, diziyi ve cUSB Yamasını bir Vantage 256 ultrason sistemi (Verasonics) ile bağlanmıştır. İnsan klinik denemeleri yapılmadan önce üretilen diziler ve cUSB Yaması, akustik performanslarını ve görüntüleme yeteneklerini değerlendirmek için üç farklı fantom (genellikle sanal veya görünmeyen bir öğeyi temsil eden bir kavramı ifade edebilir) üzerinde test edilmiştir. Yama, yüksek dielektrik ve piezoelektrik özelliklere ve klinik ultrason görüntülemede kullanılan yüksek frekanslar için uygun hale getiren termal olarak kararlı bir aralığa sahiptir. Mesane açıklayıcı bir örnek olarak seçilmiş olsa da, cUSB-Patch teknolojisi, derin doku ultrasonografisi yoluyla karaciğer ve böbrekler gibi herhangi bir derin dokudaki hastalığı tanımlamak ve karakterize etmek için uygundur. Bu performans özellikleri, seramiği oda ve yüksek sıcaklıklarda diğer elektromekanik uygulamalar için de umut verici kılmaktadır.

100 İlham Verici Ve Etkili Kadın Listesi

BBC World Service’in bir parçası olan BBC’nin 100 Kadın ekibi, her yıl dünyanın her yerinden ilham verici ve etkili 100 kadını isimlendirmektedir. Dünyanın dört bir yanındaki kadınların karşılaştığı başlıca zorlukların yanı sıra birçok kişinin bunları aşmaya çalıştığı ilham verici yollara odaklanarak listenin 11. baskısını yayınladılar. Aralarında avukat ve eski ABD First Lady’si Michelle Obama, Harvard Üniversitesi’nden Nobel Ödülü sahibi Claudia Goldin, insan hakları avukatı Amal Clooney, Ballon d’Or kazanan futbolcu Aitana Bonmati, Al uzmanı Timnit Gebru, feminist ikon Gloria Steinem, Hollywood yıldızı America Ferrera ve güzellik kralı Huda Kattan bulunmaktadır. BBC’nin 11.sini düzenlediği, dünyanın dört bir yanından seçilen 100 ilham verici ve etkili kadın listesine bu yıl Canan Dağdeviren seçilmiştir. Cumhuriyet’in 100. yılında bu listede Türkiye Cumhuriyet’ini temsil ederek “Biz de varız!” diyebilmekten dolayı çok mutlu olduğunu belirten Canan Dağdeviren ,”Bu yıl BBC kadın sağlık hizmetleri için giyilebilir tanı cihazları icatlarım için beni listesine ekledi. 21 Kasım 2023 tarihinde yayınlanan BBC’nin 100 Kadın Listesi’ne seçildiğimi duyurmaktan çok mutluyum. Kadınlar için icat ettiğim medial cihaz buluşlarım dünya kadınlarına ve onları sevenlere armağan olsun” ifadelerini kullanmıştır.

100 Kadın sezonu, haftada 426 milyon kişilik küresel izleyici kitlesine sahip BBC News’te gösteriliyor. BBC News ; Avrupa, Asya, Kuzey ve Latin Amerika, Afrika, Orta Doğu ve Avustralya’da mevcuttur. BBC News’in dünya hizmetini oluşturan 41 Dil Hizmeti tarafından yayınlanan içeriği, dünyanın dört bir yanından kadınlara ulaşabilme özelliği de vardır. Listenin kendisi BBC News web sitesinin ön sayfasında öne çıkan bir konuma sahip ve dünyanın dört bir yanındaki medya kuruluşları tarafından ele alınmaktadır.

Kaynakça:

Mesane hacminin izlenmesi için uyumlu bir faz dizili ultrason bandı | Doğa Elektroniği (nature.com)

+1
2
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu içeriği paylaşın

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top