Çanakkale’de Orman Yangınıyla Mücadele Devam Ediyor!

Bugün Çanakkale’deki Kayadere köyü yakınlarındaki ormanlık alanda başlayan yangın hala kontrol altına alınamadı. Yangının sebebi henüz belirlenmedi.

Ne yazık ki, yaz aylarında sıcaklıkların artmasıyla orman yangınları artış gösteriyor. Çanakkale’de yaşanan son yangın da bu üzücü tabloya bir örnek. Kayadere köyü yakınlarında akşam saatlerinde çıkan yangının sebebi henüz belirlenmedi. Yangın sonrası, bölgeye birçok ekip sevk edildi ve son bilgilere göre yakınlardaki 6 köy tahliye edildi.

Video kaynağı: https://twitter.com/haskologlu/status/1694076613921583190?s=20

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, yangın söndürme sistemli “Nene Hatun Acil Durum Müdahale Gemisi”nin, kepez bölgesine yaklaşan yangına müdahale için İstanbul’dan yola çıktığını duyurdu. Bu gemi saatte 9 bin 600 metreküp su basabilme ve yatayda 150, dikeyde ise 70 metre su püskürtebilme özelliklerine sahip.

Yangının etkisiyle Çanakkale-Çan yolu ve Çanakkale Boğazı trafiğe kapatıldı. Yangının yakınındaki 9 köy tahliye edildi, ayrıca Çanakkale 18 Mart Üniversitesi de boşaltıldı. Tarım ve Orman Bakanlığı’na göre, şiddetli rüzgarın etkisiyle yangın hızla yayıldı. Yangınla mücadele ekipleri zaman zaman zor anlar yaşıyor. Yangına destek için AFAD, Valilik ve diğer kamu kuruluşları mobilize olmuş durumda.

Yangının şehir merkezi ve Kepez’i etkilemeyeceği düşünülse de, bu bölgelerde bulunan şehir hastanesi ve üniversite kampüsü de dikkatle takip ediliyor. Şu an için tahliye işlemleri gündemde değil.

Çanakkale’deki yangına şu ana kadar 8 uçak, 26 helikopter, yaklaşık 180 arazöz ve iş makinesi ile toplamda 1100’e yakın personel müdahale ediyor. Şu ana kadar herhangi bir can kaybı yaşanmadığı biliniyor. Güvenlik güçleri yoğun bir çaba içinde.

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
2
Bu içeriği paylaşın

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top