Karşı Ateş Tekniğini, Uydudan Lazerle Yakıldı Sanan İnsanların Kafası Karıştı, İşte Gerçekler

Alanya, Güzelbahçe’deki çizgi şekilde uzayıp devam eden yangın videosu Twitter’da pek çok insanın tarafından paylaşılarak ‘Starlink uyduları tarafından lazer ile yakıldığı’ iddia edildi. Bu yazıda gerçeği yansıtmayan bu safsatayı açıklığa kavuşturarak bilgi kirliliğini önlemeye çalışacağız.

Karşı ateş tekniği nedir?

Yangınla mücadele yöntemlerinden biri olan karşı ateş tekniği, yangına yaklaşarak söndürebilmenin mümkün olmadığı, yangının genişleyerek büyüdüğü örtü veya tepe yangını durumlarda kullanılan, yangını yangınla söndürme metodudur. Bu teknikte amaç hızla ilerleyen yangının önündeki yanıcı maddeleri azaltarak veya tamamen yok ederek yangının büyümeden kontrol altına alınabilmesini sağlamaktır.

Bu yöntemleri uygulayacak yetkililerin görevlerini en iyi şekilde bilmeleri ve en iyi şekilde uygulayabilmeleri gerekir. Ağır yanıcı madde kullanımı, rüzgar yönü ve rüzgar yönünün değişme ihtimali, nem oranı gibi önemli detaylara dikkat edilmesi son derece önemlidir.

Yukarıdaki videoda da, insanların uydudan lazer ile yakıldığını zannettikleri yangın, devam eden büyük yangını kontrol altına alabilmek amacıyla karşı ateş tekniği kullanılarak kontrollü olarak çıkartılmış. Dolayısıyla ortada uzaydan gelen bir saldırı ihtimali bulunmuyor. Kaldı ki böyle bir ihtimalin olabilme olasılığı da yok denecek kadar düşük.

Lazer olduğu iddia edilen, yangın bölgesine düşen ışık huzmesi.

Gerçekten uydular aracılığıyla yangın çıkartılabilir mi?

Bilmeyenler için haberimizde bahsi geçen Starlink uydularını ele alacak olursak, ünlü girişimci milyarder Elon Musk’ın SpaceX şirketi tarafından geliştirilip fırlatılan ve insanlara uydular aracılığıyla yüksek hızlı kablosuz internet bağlantısı kurmayı amaçlayan uydulardır. Proje aylık abonelik hizmetiyle tıpkı cep telefonu operatörünüz üzerinden eriştiğiniz mobil veri internetinizde olduğu gibi, kablosuz bir şekilde anten aracılığıyla (TV yayını alıyor gibi) internete bağlanma hizmeti sunmayı hedefliyor. Evet, V.09 model Starlink uyduları üzerindeki lazer bağlantıları yer alıyor ancak bunlar saniyede 100 megabayta (Mbps) varan hızlarda veri aktarmak için uydular arasında iletişimi sağlamak amacıyla kullanılıyor. Dolayısıyla yer yüzünde bir yere saldırıda bulunulabilmesi mümkün değil. Uydular sayıca çok olup gezegenin etrafını kaplaması ve alçak yörüngede oluşları nedeniyle astronomik araştırmalara kimi zaman parlayarak engel teşkil edebildiklerinden dolayı gündeme gelmekte ve eleştirilerin odağı olmakta.

Buna rağmen sosyal medyada yangın bölgelerinden paylaşılan acı verici videolar varken, sürecin bu denli ağır ilerletilmesi kelimelerle tarif edemeyeceğim ölçüde öfkelenmeme ve üzülmeme neden oluyor…

+1
0
+1
2
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu içeriği paylaşın

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top