Ülke çapında bir haftayı aşkın süredir devam eden yangınlar ve söndürme çalışmaları devam ediyor. Ne yazık ki geçtiğimiz saatlerde Milas Belediye Başkanı Mehmet Tokat, Twitter hesabı üzerinden paylaştığı videoda yangının termik santrale ulaştığı bilgisini paylaşmıştı.

Videoyu görüntüleyemiyorsanız tıklayın

Milas Belediye Başkanı Mehmet Tokat, paylaştığı videoyla birlikte santraldeki sirenlerin çaldığını ve santralin şu anda tamamen boşaltıldığı bilgisini paylaştı.

Muğla Belediye Başkanı açıklama yaptı

Muğla Belediye Başkanı, Halk TV’de yaptığı açıklamada termik santraldeki tüm yanıcı ve patlayıcı maddelerin boşaltıldığını söyledi. Ancak santralde bulunan kömür stoğunun kaldırılamayacak olmasından dolayı santralin risk altında olduğunu belirtti.

Yine Twitter hesabı üzerinden gerçekleştirdiği canlı yayında süreç ile alakalı bilgilendirmelerde bulundu;

Videoyu görüntüleyemiyorsanız tıklayın

Vatandaşlar tahliye ediliyor

Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada yangının termik santrale yaklaşmasıyla birlikte vatandaşların Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na ait çıkarma gemileriyle tahliye edilmekte olduğu açıklandı.

Önlemler Alınmıştı

Daha önce yapılan açıklamalarda yangının santrale ulaşması halinde tribünlerin sıcaklığı kaldıramaması nedeniyle büyük bir patlama meydana geleceği söyleniyordu. Ancak daha sonra yapılan açıklamalara göre, termik santraldeki hidrojen tankları 3 gün önce boşaltılmaya başladı ve hidrojenin yerine su basıldı. Bu sayede patlama riski ortadan kaldırıldı. Tesisin içinde de arazözlerin beklediği belirtildi.

Ayrıca santralin bugün üretim yapmadığı belirtildi. Öte yandan termik santralin değirmenlerindeki ve yanma odası kanallarındaki kömür miktarına bağlı olarak yangının büyüme ihtimali mevcut.

Termik santralin bu denli büyük bir yangının alevlerine dayanamayacağından dolayı kullanılamaz hale gelmesi bekleniyor. Bu da büyük elektrik kesintilerinin yaşanabileceğine işaret ediyor.

Gelen Son Görüntüler

Videoyu görüntüleyemiyorsanız tıklayın

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1
Bu içeriği paylaşın
Avatar
Yazar hakkında

Cenk Dunat

Merhaba, ben Cenk! Moletik.com’un kurucusu ve içerik üreticisiyim. Marmara Üniversitesi Biyoloji bölümü mezunu, Boğaziçi Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği yüksek lisans ve İ.Ü. Bilgisayar Programcılığı öğrencisiyim. Burada herkes için anlaşılır bilim üretmek ve yayınlamak amacıyla ekipçe çalışmaktayız. Bu yolculukta içeriklerimizi paylaşarak ve yorum yaparak bizi desteklemeyi ve hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın :)

Yorumlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir