Keşfedilen Bu Dev Bakteriler Gözle Görülebiliyor!

Dev Bakteri Keşfedildi: Gözle Görülebiliyor! Çoğu bakteri türünde hücrelerin uzunluğu yaklaşık 2 mikrometredir. İstisnai olarak bazı bakterilerde bu 750 mikrometreye ulaşır. Bilim insanlarının bir Karayip bataklığında keşfettikleri bakteri bu örneklerden birisidir.

Lawrence Berkeley Ulusal Laboratuvarı’nda deniz biyoloğu olan ve Science dergisinde keşfi açıklayan makalenin ortak yazarı Jean-Marie Volland ‘Bugüne kadar bilinen en büyük bakteri’ olduğunu açıkladı. Bakterinin yaklaşık bir insan kirpiği büyüklüğünde olduğu belirtildi.

Diğer bakterilerden 5.000 kat daha büyük olan tek bir hücre. Credit: Tomas Tyml/Lawrence Berkeley National Laboratory via AP

2009 yılında, Guyana Üniversitesi’nde biyolog olan Olivier Gros, Guadeloupe takımadalarında yapraklara tutunan bu bakterinin ilk örneğini buldu. Ancak şaşırtıcı derecede büyük boyutu nedeniyle bakteri olduğunu hemen anlayamadı. Sonrasında yapılan araştırmalarda bakterinin kükürt oksitleyen bir prokaryot olduğu anlaşılmıştı.

Washington Üniversitesi’nde mikrobiyolog olan Petra Levin, “Bu inanılmaz bir keşif. Bu  dev bakterilerden kaç tanesinin dışarıda olduğu sorusunu ortaya çıkarıyor. Bize bakterileri asla ve asla küçümsemememiz gerektiğini hatırlatıyor.”

Araştırmacılar, bakterinin neden bu kadar büyük olduğundan emin olmadıklarını söylediler. Ancak yardımcı yazar Volland, bunun daha küçük organizmalar tarafından yenmesini önlemeye yardımcı olacak bir adaptasyon olabileceğini öne sürdü.


Kaynak

  1. Jean-Marie Volland et al, A centimeter-long bacterium with DNA contained in metabolically active membrane-bound organelles, Science (2022). DOI: 10.1126/science.abb3634www.science.org/doi/10.1126/science.abb3634
  2. Petra Anne Levin, A bacterium that is not a microbe, Science (2022). www.science.org/doi/10.1126/science.adc9387
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu içeriği paylaşın

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top