Doku İyileştiren Biyomateryaller: Bu Çığır Açan Teknoloji, Dokuları İçten Dışa Doğru İyileştiriyor!

İntravenöz yani doğrudan damardan enjekte edilebilen yeni bir biyomateryal, dokudaki iltihaplanmayı azalıp ve hücre ve doku onarımını destekliyor. Biyomateryal, hem kemirgen hem de büyük hayvan modellerinde kalp krizlerinin neden olduğu doku hasarını tedavi etmede test edilmiş ve sonuçlar etkili olduğu kanıtlamıştır. Araştırmacılar ayrıca bir kemirgen modelinde, biyomateryalin travmatik beyin hasarı ve pulmoner arter hipertansiyonu olan hastalara faydalı olabileceğine dair kavram kanıtı sağladı. İşte doku iyileştiren biyomateryaller.

Dr. Christman

California San Diego Üniversitesi’nden biyomühendislik profesörü Karen Christman: “Bu biyomateryal, hasarlı dokuyu içten dışa doğru tedavi etmeyi sağlıyor. Bu biyomateryalin insan deneklerdeki güvenliği ve etkinliğine ilişkin bir çalışma bir ila iki yıl içinde başlayabilir.” diyor.

Christman’ın laboratuvarındaki araştırmacılar, kendi geliştirdikleri ve güvenlik denemelerinin bir parçası olarak kan enjeksiyonlarıyla uyumlu olduğu kanıtlanmış olan hidrojel ile işe başladılar. Ancak hidrojeldeki parçacık boyutu, sızdıran kan damarlarını hedeflemek için çok büyüktü. Christman’ın laboratuvarında bir öğrenci olan Spang, hidrojelin sıvı öncüsünü bir santrifüjden geçirerek bu sorunu çözdü. Bu da daha büyük parçacıkların elenmesini ve yalnızca nano boyutlu parçacıkların tutulmasını sağladı. Nihai malzeme dondurularak kurutulmadan önce diyalizden ve steril filtrelemeden geçirildi. Nihai toza steril su eklenmesi, intravenöz olarak enjekte edilebilen veya kalpteki bir koroner artere infüze edilebilen bir biyomateryal ile sonuçlandı.

Araştırmacılar daha sonra biyomateryali bir kemirgen kalp krizi modeli üzerinde test ettiler. Deneyde bir kalp krizinden sonra kan damarlarındaki endotel hücreleri arasında boşluklar oluştuğu için malzemenin kan damarlarından ve dokuya geçmesini beklediler.

Ama başka bir şey oldu. Biyomateryal bu hücrelere bağlanıp, boşlukları kapatıp kan damarlarının iyileşmesini hızlandı, bunun sonucunda iltihaplanmayı azalttı. Araştırmacılar, biyomateryali bir domuz kalp krizi modelinde de benzer sonuçlarla test ettiler.

Ekip ayrıca, aynı biyomateryalin, travmatik beyin hasarı ve pulmoner arteriyel hipertansiyonun fare modellerinde diğer iltihaplanma türlerini hedeflemeye yardımcı olabileceği hipotezini başarıyla test etti. Christman’ın ekibi bu koşullar için birkaç preklinik çalışma yapacak. Benzer yazılar için Moletik’i takip etmeye devam edin!

Biyomateryaller ile doku yenilemesi mümkün mü? Biyomateryaller ile doku onarımı. Nano parçacıklar ile tedavi mümkün mü? Biyomateryal teknolojileri. Doku iyileştirme. Biyomühendislik çalışmaları. biyomalzeme ve doku mühendisliğ
testinin sonuçlarına gö
kornea doku mühendisliğ
olarak tespit edilmiştir
yumuşak doku yönetimi

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu içeriği paylaşın

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top