Yunuslar Birbirlerini Tanıyor!

Yunuslar, baskın ve yağma zamanı geldiğinde ya da diğer dişi yunusları sıcakta yakalayıp savunmak için arkadaşlarını çağırırlar. Bu yeni araştırma, en yakın müttefiklerinin “isimlerini” veya iş birliği yaptıklarının kendilerine has ıslıklarını öğrenerek, hatırladıklarını ortaya koyuyor. Bulgular, yunusların daha önce sadece insanlarda görülen bir takım üyeliği kavramına sahip olduğunu ve bu tür karmaşık ve sıkı sıkıya bağlı arkadaş toplumlarını nasıl sürdürdüklerini ortaya çıkarmaya yardımcı olabileceğini gösterdi!

Görsel.1: Tursiops aduncus

Bu araştırma, yunusların karmaşık sosyal ortamlarında gezinmek için büyük beyinleri evrimleştirdiği fikrini ortaya çıkardı. Erkek yunuslar, “birinci dereceden ittifak” olarak bir çift veya üçlü olarak işbirliği yaparlar. Bu küçük gruplar, doğurgan bir dişi bulmak ve ağılda tutmak için birlikte çalışır. Erkekler ayrıca 14 yunustan oluşan ikinci dereceden ittifaklarda da işbirliği yaparlar; bunlar dişiyi çalmaya çalışan rakip gruplara karşı savunma yapar. Bazı ikinci dereceden ittifaklar, daha da büyük üçüncü dereceden ittifaklarda bir araya gelerek, bu gruplardaki erkeklerin, rakiplerin saldırması durumunda yakınlarda müttefiklere sahip olma şansını arttırır.

Batı Avustralya’daki Shark Bay’de yapılan uzun vadeli davranışsal araştırmalara göre, yunuslar birinci dereceden ittifaklarında sıklıkla değiştirirler, ancak ikinci dereceden gruplardaki müttefiklerini on yıllar boyunca korurlar. Bu gruplar, erkek toplumunun temel birimi olarak kabul edilir.

Erkek yunuslar bu karmaşık gruplarındaki ittifaklarını nasıl takip ediyor ?

Bilim adamları, ıslıklarının anahtar olduğunu savundular. Her yunus, annesinden ömür boyu sakladığı benzersiz bir imza düdüğü öğrenir; yunuslar birbirlerinin ıslıklarını tanır ve hatırlar, tıpkı bizim birbirimizin isimlerini tanıdığımız gibi.

Erkek yunusların ıslıklarını nasıl kullandıklarını daha fazla araştırmak için King ve ekibi, Shark Körfezi’nin dikkat çekici berrak sularında yaşayan Tursiops aduncus popülasyonunu takip etmeye başladılar. Ekip, 2016’dan beri hayvanları bir dizi sualtı mikrofonuyla takip ederek, hangi yunusun hangi ıslığı çaldığını belirlemelerini sağladı.

2018’den 2019’a kadar, araştırmacılar su altına bir hoparlör yerleştirdi ve çeşitli ittifaklarında erkeklerin ıslıklarını diğer erkeklere çaldılar. Bu erkeklerin yaşları 28 ile 40 arasında değişiyordu ve tüm yaşamları boyunca bu grupların içindeydiler. Araştırmacılar, birinci dereceden ittifak ortaklarının düdüğünü duyan erkeklerin en güçlü tepki vereceğini düşünürken, en güçlü tepkiyi yunusların ikinci dereceden ittifaklarında olan erkeklerden geldiği fark edildi.

Bulgular, yunusların ne kadar iyi arkadaş olduklarından ziyade, bireyin önceki ortak yatırımına dayanan sosyal bir takım üyeliği kavramına sahip olduklarını öne sürüyor.

Kaynak.1 Görsel.1 Video Kaynak

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
Bu içeriği paylaşın

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top